Ana Sayfa Gündem “Çağdaş ve yaşanabilir Türkiye’yi kadınlarla birlikte kuracağız”

“Çağdaş ve yaşanabilir Türkiye’yi kadınlarla birlikte kuracağız”

CHP Adana İl Başkanı Barut, kadına 5 Aralık 1934’te verilen seçme ve seçilme hakkının demokrasi yolunda atılan en önemli adımlardan biri olduğunu kaydetti

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2017 Salı 11:51
“Çağdaş ve yaşanabilir Türkiye’yi kadınlarla birlikte kuracağız”

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin demokrasi adına atılan en önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınsız gerçekleştirilemeyeceğinin altını çizen Barut, “Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş Türkiye yolunda kadınlarımızla birlikte  yan yana mücadele edip, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir Türkiye bırakacağız” dedi.

“DEMOKRASİ YOLUNDA ATILAN EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİ”

CHP Adana İl Başkanı Barut, kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş, laik, demokratik bir medeniyet hedefiyle Cumhuriyeti kurduğunu anımsattı. Cumhuriyetin ilanından sonra gerçekleştirilen devrimlerin her birinin büyük önem taşıdığını dile getiren Barut, kadına 5 Aralık 1934’te verilen seçme ve seçilme hakkının ise demokrasi yolunda atılan en önemli adımlardan biri olduğunu kaydetti.

“ÖTEKİLEŞTİREN POLİTİKALAR NEDENİYLE KADINLAR HAKLARINI KULLANAMAZ HALDE”

Atatürk’ün kadınların yaşamın her alanında yer alması için büyük bir mücadele verdiğinin altını çizen Barut, kadına verilen seçme ve seçilme hakkının kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda da önemli bir adım olduğuna işaret etti.  Bu hakkın birçok Avrupa ülkesinden çok daha önce verildiğini vurgulayan Barut, “Bugün 1934’ün çok daha ilerisinde olmamız gerekirken, ne yazık ki gerici politikalar ile politikacıların kadınları ötekileştiren, ikincileştiren söylem ve anlayışları nedeniyle kadınlarımız sahip oldukları hakları gerçek anlamda kullanamaz hale gelmiştir” diye konuştu.

“KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ DEMOKRASİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ”

 

Kadın-erkek eşitliğinin demokrasinin ve güçlü bir toplum yapısı için olmazsa olmaz koşullardan biri olduğunu ifade eden Barut, Cumhuriyet Halk Partisi’nin uyguladığı kadın kotasıyla kadınların yönetim kademelerinde daha aktif yer almasını teşvik ettiğini belirtti. Barut, “Demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesi kadınsız gerçekleştirilemez. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş Türkiye yolunda kadınlarımızla birlikte  yan yana mücadele edip, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir Türkiye bırakacağız. CHP iktidarında kadınlarımız 1934’te olduğu gibi bugünden çok daha özgür olacak, toplumsal yaşamın her alanında ve yönetim kademelerinde çok daha fazla yer alacak. Kadın-erkek eşitliği gerçek anlamda CHP iktidarında sağlanacak. Bu vesileyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi minnetle anıyor, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıl dönümünü kutluyorum” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çelebi'den Ay'a sert yanıt

Çelebi'den Ay'a sert yanıt

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık