Ana Sayfa Gündem Çetin; “İmarı Adana’da kangren olmaktan kurtaracağız”

Çetin; “İmarı Adana’da kangren olmaktan kurtaracağız”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’i ağırlayan AYAMDER'li müteahhitler yaşadıkları sorunlarını anlattı.

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2015 Pazar 13:00
Çetin; “İmarı Adana’da kangren olmaktan kurtaracağız”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana’nın kanayan yarası haline gelen imar sorununu belediyelerle bir olup ortadan kaldırmak için çalışacakları sözünü verdi. Başkan Çetin, “İmar Adana’da kangren haline geldi. Bu kangrenden sizleri  kurtaracağız” diyerek müteahhitlerin yüreğine su serpti.

Özellikle Belediyelerde sıkça çeşitli sorunlarla karşılaşan  Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) üyeleri bu sıkıntılarının kısa sürede giderilmesi için Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’le bir araya geldi.

Sılverline firmasının sponsorluğunda Sheraton Adana otel’de düzenlenen kahvaltılı toplantının açılış konuşmasını yapan AYAMDER Yönetim Kurul Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, Çukurova belediyesinin düzgün çalıştığı için onlarla ile sıkı ve düzgün ilişkiler içerisinde   olduklarını ifaden etti. Vursavuş,” Dernek olarak bundan sizlerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” diyerek teşekkür etti.

“BAZI MÜTEAHHİTLER SEKTÖRMÜZÜ BALTALIYOR ARTIK SESSİZ KALINMAYACAK.50 m2 DEN 3+1 DAİRE OLMAZ..."

 

Konuşmasında üyelerini taleplerini dile getiren Başkan Vursavuş Belediyelerle son dönemlerde sorunlarının daha da artığını belirterek “Aslında birimizin sorunu hepimizin sorunu. İçinde olduğumuz için bunu görüyor ve yaşıyoruz” dedi.

Vursavuş konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Fakat bazı mimar arkadaşlarımız ısrarla  küçük emsalden büyük m2’li daire çizmeye devam etmektedirler. Kısaca 50 m2 emsalden 3+1 daire çizilmesi gibi.. Bu durum da haksız rekabeti getirmekte devamına bakacak olursak müteahhitlerin kat karşılığı yüzdelerinin artmasına ve bundan ötürüde daire fiyatlarının artışına kadar giden bir zinciri tetiklemektedir...Tabi ki mimarlar bunu kendi başlarına yapmıyorlar bunu talep eden bir gurup müteahhit olduğunu da hepimiz bilmekteyiz.Ancak bu konu şöyle bilinmelidir ki konut sektöründe yıllarca hizmet etmiş ve hala etmekte olan birçok firmanın buna tenezzül etmediği aksine son ik üç yıldır bu sektörün içine girerek kısa sürede uzun yol almayı hedefleyen birkaç firmanın bu yolu kullanmaya çalıştığı buna da ilgi belediyelerimizin başkanlarıyla yapılan görüşmede artık imkan tanınmayacağını ve ciddi tedbirler alındığını sevinerek öğrenmiş bulunmaktayız.Bu firmalardan konut satın alan vatandaşlarımızda verdikleri paranın karşılığını hakkıyla alamamış olup mağdur olabilirler,Kaldı ki müteahhitlik camiasını bu şekilde sıkıntıya sokulmasına AYAMDER olarak izin verilmeyeceğini tüm halkımızın bilmesinde fayda vardır.Hala bu şekilde haksız kazanç yoluna gidecek firmalar varsa da bunların takibi yapılacaktır...işini düzgün ve proje etiğine uyarak yapan mimar arkadaşlarımızda bizlere başvurarak ‘Özgün projeler üretemiyoruz’ belediyeler haklı olarak tüm projelere o gözle bakmak durumunda kalıyorlar diyerek serzenişte bulunuyorlar.Bunların da aynı gözle görülmeden haklı ve haksız taleplerinin hassasiyetle değerlendirilmesini talep etmekteyiz... Bu süreçte Büyükşehir ve ilgili ilçe belediye başkanlarımızla iyi ilişkiler içinde ve samimiyetle yürütülen bir birlikteliğimiz mevcuttur...Hep beraber olduğumuz sürece işini düzgün yapmayan bu firmaların doğru yolu bulmalarını sağlayacağız” dedi...

ÇETİN; “BİZ SORUN DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN VARIZ”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’de kendilerine her fırsatta manevi destek veren AYAMDER yönetimine teşekkür ederek konuşmasına başladı. Başkan Çetin, belediye olarak objektif adil hizmet  verdiklerini söyledi. Başkan Çetin, “Bütün çabamız önce Çukurova’mızın sonra Adana’mızı hak ettiği yere getirmek için ekip arkadaşlarımızla birlikte tüm gücümüzle çalışıyor çalışmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Projelere önem verdiklerini ifade eden Çetin, “Zamanında sizlerin projelerinize  önem verilseydi belki bu imar sorunları bölgemizin kanayan yarası haline gelmeyecekti. Biz sizleri diğer belediyelerimizle bir olup zamanla bu kangrenden kurtaracağız” dedi.

Soner Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü.

“SORUNLARINIZIN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ”

“Biz geldiğimiz günden beri anlayışımızı açıkça ortaya koyduk. Biz gözümü kapatıp o şekilde olaylara yaklaşıyoruz.  İnşaatı yapan firmanın kim olduğunu ne olduğu siyasi görüşünün ne olduğuna bakmadan herkese objektif yaklaşıyoruz. Biz  sorun değil çözüm üretmek için varız.

Haksız rekabeti ortadan kaldırtmak için katı çözüm arayışlarına başvurduk. Ufuk tefek sorunları da arkadaşlarımız yol göstererek hallediyor. İşin içinden sıkılmaz durumlarda ise sizlerin anlayış göstermenizi bekliyoruz. Bundan sonra yapılacak inşaatlarda hassas olmalıyız. Bazen kendimi sizlerin yerine koymayı çalışıyorum. Sizlerin yaşadığınız zorlukları çok iyi biliyoruz. Ne şartlarda çalıştığınızın da farkındayız.

Adana’mızda bir çok yer imara kapalı. Hazinenin de zarar uğramasına gönlümüz razı olmaz .Uzlaşma ile her şey çözüleceğine inanıyoruz. Kafa kafaya verip ne yapacağımız kararlaştırmalıyız. Sayın valimiz bu konuda olumlu bakıyor.

İmar sorunu çözüldüğü zaman sizler çok rahatlayacaksınızdır. Daire fiyatlarını artmış şişmiş durumda olduğunu görüyoruz. Bu bir dengesizliğe yol açıyor. Birlikte bu sıkıntıları rahatlıkla aşacağımıza inanıyorum”  ifadesini kullandı.

Toplantıda Sılverline firmasının proje satış sorumlusu Barış Umaç tanıtım gösterimi ile misafirlerine firmasını tanıttı.  Toplantı sonunda AYAMDER Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, Başkan Soner Çetin’e teşekkür etti. Toplantı’ya AYAMDER Kurucu Başkanı Murtaza Kılçık, belediyenin üst düzey yöneticileri, müteahhitler ve mimarlar katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık