Ana Sayfa Yaşam Çevreyi korumak için "küçük değişiklikler" gerek…

Çevreyi korumak için "küçük değişiklikler" gerek…

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2021 Cuma 10:42
Çevreyi korumak için

Gündelik yaşamda yapılabilecek küçük değişikliklerin, alınabilecek bazı kararların, içinde bulunulacak bazı eylemlerin çevreyi korumada büyük önem taşıdığı belirtildi. Son zamanlarda sürekli duyulan/ tanık olunan orman yangınları, iklim değişikliği, kuraklık benzeri bir çok olgu, seller, denizde görülen kirlilikler küçük değişikillerin ne denli anlam taşıdığı ileri sürülüyor.

Çevreyi korumak için günlük yaşamda yapılabilecek değişiklikleri Genel sigorta şöyle sıraladı:

Milyarlarca litre temiz suyun boşa gitmesini durdurun

Araştırmalara göre diş fırçalarkeYeni eklen açık bırakılan her bir musluk, 10-12 litreye kadar temiz içme suyunun boşa gitmesine sebep olmaktadır. Dişleri fırçalarken musluğu kapatmak gibi minik bir farkındalık, dünya genelinde yılda milyarlarca litre temiz suyun boşa gitmesini engelleyecektir.

Taşıtlardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçin

Ev ve iş yeri yakın mesafede olan kişilerin araba kullanmak yerine yürümeleri, son dönemlerde sıkça dile getirilen önerilerden biri durumunda. Uzak mesafeler için toplu taşıma araçlarından daha fazla faydalanmak, birbirine yakın oturan iş arkadaşlarının tek araç ile birlikte işyerine yol almaları gibi seçenekler ise, çevreyi korumak adına kolaylıkla uygulanabilecek diğer önlemler arasında yer alıyor.

Boşa giden enerjiye dur deyin

Bilgisayar gibi elektronik eşyaları uyku konumuna almak yerine tamamen kapatmak, ofislerde ve evlerde kullanılan çay ve kahve makinelerini sürekli açık bırakmamak, enerji tasarruflu ampuller kullanmak, enerji sarfiyatı düşük olan beyaz eşyaları tercih etmek, hem enerjinin boşa gitmesini durdurmak hem de çevreyi korumak adına atılabilecek basit ama önemli adımlardır.

Daha az kağıt kullanın

Pandemi ile birlikte evlere ve ofislere verilen yemek siparişi oranı artış gösterdi. Eve veya ofise yemek siparişi verildiğinde plastik çatal-bıçak istemeyerek, yazıcıdan çıktı alırken kağıtların arka yüzlerini de değerlendirerek ve kağıt bardak kullanmayarak ağaçları ve çevreyi korumak mümkündür.

Plastik kullanımını sınırlandırın

Günlük yaşamda pratik bir kullanıma sahip olan plastikler doğada kolay dönüşüm döngüsüne girmedikleri için çevre kirliliğine yol açıyor. Bu durumun önüne geçmek için; plastik torbalar yerine bez torbalar veya sepetler kullanmak, suyu plastik şişeden içmek yerine cam şişeler kullanarak tüketmek, plastik eşyaları direkt çöp kutusuna atmak yerine eve ya da işyerine yakın bir geri dönüşüm kutusuna atmak gibi basit adımlarla, plastiğin çevreye verdiği zararları azaltmak mümkündür.

Atıkları ayrıştırın

Geri dönüşüm evde başlar. Evde geri dönüşüm denildiğinde ise çöplerin ayrıştırılması akla gelen ilk şeydir. Buna rağmen halen çöp ayrıştırmada bilinçli davranılmamakta, bu hassas konu önemsenmemektedir. Cam, plastik, metal, kağıt ve kimyasal atıkları evde ayrıştırmak ve geri dönüşüm kutularına atmak, çevreyi korumak adına kolayca uygulanabilecek bir diğer yöntemdir.

Atık yağları lavabolara dökmeyin

Ülkemizde her yıl yüzbinlerce ton atık yağ ve kimyasal madde doğaya bırakılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, lavabolara dökülen her 1 litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletmektedir. Kimyasalların çevreye verdiği zararın önüne geçmek için ise, evde mümkün olduğunca kimyasal temizleyiciler yerine karbonat, beyaz sirke gibi doğal temizlik malzemeleri tercih edilmelidir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 4 bin 853 çocuğa ağız ve diş sağlığı taraması

4 bin 853 çocuğa ağız ve diş sağlığı taraması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık