Ana Sayfa Gündem ÇGC, habercilere yapılan uygulamayı kınadı

ÇGC, habercilere yapılan uygulamayı kınadı

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Yönetim Kurulu,Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu Ceyhan Gişeleri'nde durdurularak arama yapılan 3 'TIR'la ilgili görüntü alan basın mensuplarının engellenmesini, fotoğraf makinası ve kameralarındaki görüntülere el konulmasını kınadı.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2014 Pazartesi 19:58
ÇGC, habercilere yapılan uygulamayı kınadı

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Yönetim Kurulu, dün Adana'da
mühimmat yüklü olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla jandarma görevlileri tarafından Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu Ceyhan Gişeleri'nde durdurularak arama yapılan 3 'TIR'la ilgili görüntü alan basın mensuplarının engellenmesini, fotoğraf makinası ve kameralarındaki görüntülere el konulmasını kınadı. Gazetecilerin haber alma hakkı için mücadele edip, kamusal bir görev yürüttüğünü belirten Esendemir, baskıcı ve sansürcü anlayışın asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.

KINIYORUZ

ÇGC Yönetim Kurulu, görevlerini yapmaya çalışan ve halkın haber alma hakkını gözeterek olay yerinde bulunan habercilerin görüntü aldıkları fotoğraf makinesi ve kameralarına daha sonra hafıza kartlarına ve cep telefonlarına el konulmasını kınadı. Görevlerini yapan basın mensuplarının engellenmekle kalmayıp bir de alıkonulmasının kabul edilemeyeceğini dile getiren ÇGC Yönetim Kurulu açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Habercilerin bu tür gazetecilik olaylarında görevlerini yaparken
engellenmesinin artık son bulmasını istiyoruz. Olay yerinde tamamen haber alma görevini yerine getirmek için bulunan arkadaşlarımız güvenlik şeridinin içerisinde yer almamasına rağmen zorluklarla karşı karşıya bırakılmıştır. Jandarma ve diğer yetkililerin işlerini aksatmadan, oluşturulan güvenlik şeridi dışında kalan arkadaşlarımıza yapılan uygulamaları görmezden gelmemiz beklenemez. Halkımızın gözü, kulağı niteliğindeki basına uygulanan sansür dışında arkadaşlarımızın özgürlükleri de kısıtlanmıştır.

Basın mensuplarının fotoğraf makinesi ve kameraları dışında cep
telefonlarına dahi bir süre el konulmuştur. Arkadaşlarımızı alıkoyan kişiler kendi kimliklerini açıklamamış, hangi güvenlik biriminden olduklarını da belirtmemiştir. Bu olay tamamen haber alma özgürlüğünün engellenmesidir. Yetkililerin basın mensuplarına karşı daha duyarlı olmaları çağrısını defalarca tekrarlamamıza rağmen 19 Ocak 2014 Pazar günü gelişen yeni bir sorun basın camiasını oldukça yaralamıştır."


BÖYLE BİR UYGULAMAKABUL EDİLEMEZ


Gazetecilerin halkın gerçekleri öğrenmesi ve bilgilenmesi için
evrensel bir hakkı kullanırken yaptığı çalışmaların engellenmesinin çok üzücü olduğunu belirten ÇGC Yönetim Kurulu, "Gazetecilere 'Bu konuyla ilgili bilgi almayacaksın, görüntü çekmeyeceksin, halka duyurmayacaksın' anlamına gelen uygulamalar kabul edilemez. Hangi bilginin kamuoyuna duyurulacağı veya duyurulmayacağına karar vermek yöneticilerin ve kolluk kuvvetlerinin elinde değildir. Gazeteciye 'Birolayı araştırıp bilgi alma ve verme hakkın yok' denilmesini hangi çağdaş demokrasi kriteri ile açıklayabilirsiniz.

Demokrasin yaşam bulduğu herhangi bir ülkede böyle bir uygulamanın olabileceği düşünülemez. Yaşananlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasası'nda temel hak ve özgürlükler içinde değerlendirilebilmesi gereken basın özgürlüğü açısından son derece sakıncalı ve tehlikelidir. Olan bitenler, düpedüz basın özgürlüğüne açıkça müdahale ve sansürdür. Yasalar çerçevesinde görev yapan ve vatandaşın güvenliğini sağlamakla yükümlü bir kurum olan jandarmanın, emniyetin bu Anayasal hakkı görmezden gelmesi beklenemez. Sonuç olarak özgür basının herkese lazım olacağını belirterek, gazetecilere yönelik
uygulamaları kınıyoruz" dedi.

ÇGC Yönetim Kurulu, tüm zorluklara ve kısıtlamalara rağmen basın mensuplarının görevlerini yapma gayretinden ödün vermeyeceğini, Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda daha üst noktalara gelmesi için mücadeleye devam edeceği mesajını verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Soner Çetin yine ilk üçte, şeref kürsüsünde

Soner Çetin yine ilk üçte, şeref kürsüsünde

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık