Ana Sayfa Gündem ÇGC: "Uğur Mumcu'yu sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz"

ÇGC: "Uğur Mumcu'yu sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz"

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 21 yıl önce katledilen gazeteci Uğur Mumcu'yu sevgi, saygı ve özlemle andıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2014 Perşembe 14:57
ÇGC:

ÇGC'den yapılan açıklama şöyle:

"Meslek ilkeleri, bilgisi, örnek davranışları ve kişiliğiyle Cumhuriyet aydınları arasında saygın bir yer edinen Uğur Mumcu'yu 24 Ocak 1993’te kaybetmenin derin acısını yaşamaya devam ediyoruz.

Bombalı saldırı sonucu Ankara'daki evinin önünde hunharca katledilen Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, değerli meslektaşımız Uğur Mumcu'yu ölümünün 21. yıldönümünde, sevgi saygı ve özlemle bir kez daha  anıyoruz.

Mesleki başarıları ile gençlere örnek olan, karanlığa karşı verdiği mücadeleyle bilinen Uğur Mumcu cinayetinin faillerinin aradan geçen bunca zamana rağmen bir türlü bulunamaması nedeniyle hayal kırıklığımız ve üzüntümüz de sürüyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, bölünmez bütünlüğünü, halkımızın haber alma özgürlüğünü sonuna kadar savunan Uğur Mumcu’nin katline neden olan sorumlu ya da sorumlular ile olayla ilgili bağlantısı bulunanların ortaya çıkarılması gereğini bir kez daha yineliyoruz.

Uğur Mumcu, temsil ettiği değerlere, aydınlığa ve Cumhuriyet’e karşı olan karanlık odakların  kurbanı oldu.  Uğur Mumcu, temsil ettiği değerler için  kurban seçildi.  Uğur Mumcu anlayışını ve gazeteciliğini kendileri için tehdit görenler çareyi onu yok etmekte buldular.

Ancak Mumcu sevgisinin yüreklere kazındığını gözardı ettiler. Ölümünün 21. yılında sokaklara dökülen insanlar, protesto gösterileriyle olayı şiddetle kınayan halkımız, Cumhuriyet kazanımlarına ve Uğur Mumcu’ya sahip çıkarak duyarlılıklarını gözler önüne seriyor.

Ülkemizin değerli bilim adamlarını ve aydınlarını faili meçhul cinayetlerle kaybetmeye tahammülü kalmadı. Başka aydınlar, Mumcu’lar ölmesin. Herkesi, her kesimi değerlerimize, gazetecilere, aydınlarımıza, bilim insanlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Uğur Mumcu'yu aramızdan ayrılışının 21. yılında bir kez daha saygıyla anıyor, terörün her türlüsünü lanetliyor, barış, kardeşlik ve huzur dolu bir Türkiye diliyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ahırlar kedilere kaldı

Ahırlar kedilere kaldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık