Ana Sayfa Gündem ÇGC'den gazetecilere yönelik engellemeye kınama‏

ÇGC'den gazetecilere yönelik engellemeye kınama‏

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş törenlerini izleyen gazetecilere polisin zorluk çıkartmasına Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2014 Pazar 17:23
ÇGC'den gazetecilere yönelik engellemeye kınama‏

Gazetecilerin kamu yararına, halkı bilgilendirmek amacıyla görev yaptıklarını belirten Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu açıklamasında şu konulara değinildi.

 

‘’Adana’nın Düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü törenlerine olağanüstü polis tedbiri gölge düşürdü. Atatürk Parkı’ndaki çelenk koyma törenine ve Uğur Mumcu Meydanı’ndaki resmigeçit törenlerine gazeteciler ve protokola mensup kişiler üst araması yapılarak alındı. Çelenk koyma töreninde izdihamın önlenmesi nedeniyle gazetecilerin önlerine şerit uygulaması yapan polisler, bununla da yetinmeyerek, önlerine etten duvar örerek çalışmalarını engellediler. Törende gazetecilerle polis arasında olağanüstü önlem ve engelleme nedeniyle tartışmalarda yaşandı. Uğur Mumcu Meydanı’ndaki törende ise benzer uygulama ile polisler gazetecileri engelledi. Bunun üzerine gazeteciler töreni protesto ederek Fotoğraf Makinesi ve Kamera bıraktılar. Törenler sırasında gazetecilerin çalışma özgürlüklerinin zor kullanılarak engellenmesi kabul edilemez. Gazetecilere yönelik bu davranışı kınıyor, polisin bu tür davranışlarının önüne geçilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.’’

 

KONU EMNİYET MÜDÜRÜNE İLETİLDİ

 

Gazetecilerin Atatürk Parkı ve Uğur Mumcu Meydanı’ndaki yaşadıkları olayları yakından izleyen ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, olaydan duyduğu üzüntüyü ve tepkisini Adana Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan’a anında ileterek gazetecilerin çalışmaklarında polislerin zorluk çıkartmamasını talep ederek, polis-gazeteci dostluğuna gölge düşürecek hareketlerin önlenmesini iletti. Emniyet Müdürü Gürkan da, Daha önce meydana gelen bazı olaylar nedeniyle önlemlerin artırıldığını, gazetecilere yönelik kasıtlı bir davranış olmadığını ifade etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Altın Koza Film Festivali jürisi belli oldu

Altın Koza Film Festivali jürisi belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık