Ana Sayfa Gündem ÇGC'den gazetecilerin Emniyete alınmamasına tepki

ÇGC'den gazetecilerin Emniyete alınmamasına tepki

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Emniyet Müdürlükleri Hizmet Binalarına gazetecilerin alınmamasına yönelik uygulamaya tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:18
ÇGC'den gazetecilerin Emniyete alınmamasına tepki

Gazetecilerin tarihin en önemli tanıklarından olduğunu, halkın haber alma hakkında köprü vazifesi gördüğünü belirten ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, ‘’Gelişmiş ülkelerde basın özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılırken, Türkiye’de tam tersi uygulamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Gazeteciler tarihe tanıklık eden kişilerdir. Tarihe tanıklığımız sansür uygulamalarıyla engellenemez’’ dedi.

Gazete ve gazetecileri ayrıştırarak, haber alma hakkı ellerinden alınarak basın özgürlüğünden bahsedilemeyeceğini ifade eden Esendemir, ‘’Sık sık yayın organlarına çıkarak basın özgürlüğünden bahseden yöneticilerimizin ‘’Basın Özgürlüğü anlayışı’’ bu mudur?

Başbakanımız ve Basından Sorumlu Başbakan Yardımcımız bu konuda ne düşünmektedir. Bu yasaklamaların bir an önce kaldırılması, basın özgürlüğü konusundaki endişelerin yok edilmesi tek beklentimizdir’’diye konuştu.

Yasaklarla hiçbir sorunun aşılamayacağını, darbe dönemlerinde bile gazetecilerin böyle bir uygulamayla karşılaşmadığını dile getiren Esendemir, “Toplumun bilgi edinme hakkına yönelik olan bu ilkel yasak sansürden daha tehlikelidir. Bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Saygılı, Kızılay Genel Sekreteri oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık