Ana Sayfa Siyaset CHP'de Görevden Alınan İlçe Başkanlıklarına Atama yapıldı

CHP'de Görevden Alınan İlçe Başkanlıklarına Atama yapıldı

CHP'de görevden alınan Seyhan, Sarıçam, Yüreğir, Karaisalı, Ceyhan ve Saimbeyli ilçe başkanlarına atamalar yapıldı.

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2015 Çarşamba 00:22
CHP'de Görevden Alınan İlçe Başkanlıklarına Atama yapıldı

CHP genel merkezi bir yıl ertelenen kurultay çalışmalarını başlattı ve bu kararını kamuoyu ile paylaştı. CHP Genel Merkezinde örgüt seçim çalışmalarının hazırlıkları sürdürülürken, Adana İl yönetimi olağanüstü toplantı ile yeni seçilen 4 milletvekilinin de Ankara’da TBMM çatısı altında yemin ettikleri saatte merkez ilçe başkanlarını görevden aldı. CHP’nin Adana’daki atanmış il başkanı ilçe başkanlarının görevden almasına gerekçe olarak seçim başarısızlığını gösterdiği bildirildi.

www.adanaulus.com’un CHP kulislerinden aldığı bilgiye göre, geçtiğimiz hafta 7 Haziran seçimlerini değerlendiren  Adana İl Yönetimi Pazartesi günü toplanması gereken il yönetim kurulu toplantısını yapmadı. Adana İl Başkanı bu sabah  SMS talimatı ile 30 kişilik il yönetimini saat 18.00’de olağanüstü toplanıya çağırdığı bildirildi. Bu toplantı CHP’de ilçe örgütlerinin görevden alınacağı iddiaları ile çalkalandı.  Yaklaşık 2 saat süren 30 kişilik CHP İl Yönetim Kurulu toplantısında il başkanı eczacı Burhanettin Bulut’un, gündemde ilçe örgütlerinin görevden alınması olduğunu bildirdi. Bu olay tartışmaya açıldı. CHP İl yönetiminde 5-6 kişinin il Başkanı Bulut’un görevden almalara karşı çıktı. Görevden alınmaların kurultay sürecindeki CHP’ye ihanet olduğunu savunuldu ve karara tepki gösterildiği öğrenildi. Görevden alınan ilçelerle ilgili oylama yapıldığı da ifade edildi. Oylamalarda 5 ila 7 kişilik yönetim kurulu üyesinin  ilçe başkan ve yönetimlerinin görevden alınmasına karşı çıktı belirtildi. Başta atama ile gelen İl Başkanı Eczacı Burhanettin Bulut olmak üzere 25 kişinin ise ilçelerin görevden alınması yönünde oy kullandığı kulislere yansıdı.

CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut’un önerisi ile CHP Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, Yüreğir İlçe Başkanı Turgut Üstün, Sarıçam, Ceyhan,Karaisalı, Saimbeyli ilçe başkanları görevden alındı.

İşte ilçelerin yeni başkan ve yönetimleri

Yüreğir: İsmet Yüksel (Başkan), Nedim Toğal, Mehmet Alyol,  Atilla Küçükşahin

Ceyhan(Kadir Aydar(Başkan)-Yalçın Özen, Bekir Yalçın, Ali Kızılırmak,

Saimbeyli: Emel Doğan(Başkan)-Hanifi Başıbüyük, Şavaşer Şahbas, Yusuf Yıldırım,  nebi tarkoğlu

Sarıçam: Celal Güven(Başkan)-Celal Temiz, Seyha Balta, Ali Can tek Nebi Işık

Karaisalı: İlhan Şahin(Başkan), Ali Önen,Ömer Karakuş

CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut’un önerisi ile Sarıçam İlçe Başkanlığına atanan Celal Güven 7 Haziran seçimlerinde eğilim yoklamasına Milletvekili aday adayı oldu. Güven 2009 seçimlerinde DSP’den Sarıçam Belediye Başkanı adayı olmuştu. CHP Yüreğir İlçe Başkanlığına atanan İsmet Yüksel de 30 Mart seçimlerinde Belediye Başkan Adayı adayı olmuştu. Karaisalı İlçe Başkanı İlhan Şahan da 30 Mart seçimlerinde CHP’nin Karaisalı Belediye Başkan Adayı olarak görevlendirilmişti.

Öte yandan, Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş’un CHP’nin örgütlerden sorumlu genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili seçilen Tekin Bingöl’ün baskısı sonucu istifa ettirildiği iddia edildi. Karakuş’un istifasının nedenlerinden birinin de 226 kişinin olağanüstü kongre için topladığı imza başvurusu olduğu ifade ediliyor. Adana CHP İl yönetiminin bu kararı CHP kulislerinde bomba etkisi yarattı. Seyhan İlçe Başkanlığına ise CHP Çukurova Belediye Meclis Üyesi Abeydullah Kolcuoğlu’nun atanağı bildirildi.

MİLLETVEKİLLERİ TEKİN’İN KAPISINDA

 

CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut’un merkez ilçe örgüt başkan ve yönetimlerinin görevden alındığı haberleri üzerine TBMM’nde yemin törenine katılan Milletvekillerini de harekete geçirdiği öğrenildi. CHP Adana Milletvekillerinin örgütlerden sorumlu Genel başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile görüşmeye çalıştığı,  kurultay sürecindeki örgütlerin görevden alınmasının nedenlerini öğrenmeye çalıştıkları da gelen haberler arasında. (adanaulus.com)

 YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeniden Refah'tan  miting gibi mahalle toplantısı

Yeniden Refah'tan miting gibi mahalle toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık