Ana Sayfa Siyaset CHP'de liste karmaşası sürüyor, Çukurova karışık

CHP'de liste karmaşası sürüyor, Çukurova karışık

Cumhuriyet Halk Partisi'nde meclis üyelikleri adaylarının MYK tarafından kaleme alınacağı açıklansa da, kalemin aslında İl Başkanı Orhan Sümer'de olduğu biliniyor.

Giriş Tarihi: 17 Şubat 2014 Pazartesi 15:39
CHP'de liste karmaşası sürüyor, Çukurova karışık

Bu bağlamda CHP'de Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam'da üç aşağı beş yukarı konsensus sağlanırken Çukurova'da büyük kavgalar yaşanıyor. Ancak. Çukurova aday listesi üzerinde kesin bir anlaşma sağlanamazken, CHP genel merkezinin Siyasi dengeleri gözeten önerilerinin dikkate alınmadığı bir listenin veto yeme ihtimali çok yüksek.

SEYHAN LİSTESİNDE SORUN YOK GİBİ

Seyhan'daki "Kadir Karakuş, Serdar Seyhan (Çukurova da olabilir), Ali Batman, Yusuf Akıncı, Kadir Özdemir.." diye devam eden listeye itiraz hemen hemen yok gibi.

Sadece CHP başkan adayı Zeydan Karalar'ın kendine yakın isimleri sayıca artırma ve ön sıralara çekme gayreti sözkonusu.

Bu arada listeden bir ya da iki ismin çıkarılıp başka isimler monte edilebileceği iddialar arasında.

YÜREĞİR LİSTESİNİN ŞİFRELERİ

CHP Yüreğir'de ise Mehmet Üstün (İlçe başkanı kontenjanı), Ertan Sümer, Necmettin Atay, İsmet Yüksel gibi isimlere itiraz eden yok. Bu arada Necati Ortatepe, Can Nisanoğlu ve Zeynel Mızrak gibi isimler de konuşuluyor. Ilçe adayı Orhan Bayram'ın listeyi yazan iradeyle uyum içerisinde olduğu gözleniyor.

Bir CHP kaynağı, Turgut Üstün'ün bizzat kendisinin belediye meclis üyesi adaylığı düşündüğünü vurguladı.

Öte yandan Ömer Topçu'nun kardeşi İhsan Topçu'nun belediye meclis üyeliği adaylığındaki tercihi CHP mi yoksa MHP mi olacak, netleşmedi. Bu isim hakkında farklı rivayetler var.

ÇUKUROVA'DA İŞLER OLDUKÇA KARIŞIK

CHP'deki en ciddi kavga Çukurova belediye meclis üyeliği aday yapılanmasında yaşanıyor. Listeyi genel merkeze İlçe Başkanı Haşmet Biçer yerine İl Başkanı Orhan Sümer'i temsilen Zeki Eren'in götürecek olması şaşkınlık yarattı.

CHP'de dün akşam İl Başkanı Orhan Sümer, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan, Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer ve Çukurova Belediye Başkan adayı Soner Çetin bir araya geldi. CHP belediye meclis üyeliği yapılanması bu toplantı sonunda şekillenecek.

Ancak ilginç olan nokta, listeyi onaylanması için Ankara'ya Orhan Sümer'e yakınlığıyla bilinen il yöneticisi Zeki Eren'in götürecek olması. Bu duruma ilçe başkanı Haşmet Biçer'in ne diyeceği bilinmiyor. Ancak partililer bu durumu bir skandal olarak değerlendiriyor.

Bu arada milletvekilleri Faruk Loğoğlu ve Ali Demirçalı da masaya oturmak istiyor.

Milletvekili Loğoğlu kendi soyadını taşıyan bir isimde (amcasının oğlu Ali Loğoğlu), Demirçalı da Burhanettin Bulut'ta ısrar ediyor. Yıldıray Arıkan ise Ahmet Işık'ı kontenjan adayı yapıp listeye başka isimler de ekleme peşinde. Ayrıca Arıkan'ın prenslerinden Serdar Seyhan ile Yılmaz Yakar da Çukurova listesinde yer alabilir.

Zeki Eren, Vahap Çolak ve Mehmet Yıleri'nin yanısıra İsmail Özgen ve Yusuf Gergin'in de adı ön sıralar için geçiyor. Özgen ve Gergin, Soner Çetin'e yakın isimler.

CHP Çukurova belediye meclis üyeliği aday listesinin siyasi dengeleri gözetmediği sürece genel merkezden onay alamayacağı ifade ediliyor.

Kaynak: ozelhaber01.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık