Ana Sayfa Gündem CHP’li Gürer’in “skandal” açıklaması…

CHP’li Gürer’in “skandal” açıklaması…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 5 ay arayla yaptığı bitkisel üretim açığı tahminleri arasında büyük fark olan Tarım ve Orman Bakanlığını sert sözlerle eleştirdi.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2021 Çarşamba 13:54
CHP’li Gürer’in “skandal” açıklaması…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 5 ay arayla yaptığı bitkisel üretim açığı tahminleri arasında büyük fark olan Tarım ve Orman Bakanlığını sert sözlerle eleştirdi. Durumu bir skandal olarak değerlendiren Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısında tepkisini ortaya koydu.

CHP’li Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, “tarımda hiç sorun yokmuş gibi” açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli’yi, ülkede yaşananlardan haberdar olmamakla tepki gösterirken "kırmızı mercimeğin yüzde 30 oranında azalarak 330 bin ton olacağını TÜİK'e bildiriyorsunuz. Bu dahi başlı başına bir skandal" dedi.

Gürer, sözlerinin öne çıkanları şöyle.

“Bitkisel üretim tahmini; 1'inci dönem, bir önceki yıla göre buğday üretiminin yüzde 7,3 oranında azalarak 19 milyon ton; arpa üretiminin yüzde 6 oranda azalarak 7,8 milyon ton; kırmızı mercimeğin yüzde 6,6 oranında artarak 350 bin ton olacağını tahmin ediyorsunuz. Hasat döneminde çiftçi Faik Toy, buğdayda 5 milyon ton kayıp olacağını "tweet" atıyor. Sizin bu durumu görebilmeniz, bitkisel üretim tahmini 2'nci dönem hasat bitince oluyor. Bir önceki yıla göre buğday üretiminin yüzde 13,9 oranında azalarak yaklaşık 17,7 milyon ton; arpa üretiminin yüzde 30,7 oranında azalarak yaklaşık 5,8 milyon ton; kırmızı mercimeğin yüzde 30 oranında azalarak 330 bin ton olacağını TÜİK'e bildiriyorsunuz. Bu dahi başlı başına bir skandal.

Yılın ilk yarısı "450 bin ton açık var." derken bugüne kadar 2 milyon ton arpa ithal ettiniz. Arpa fiyatı 3 Ağustosta 280 dolar, 21 Eylülde 301 dolar, ekimde391 dolara çıktı, yükseliş de devam ediyor. 1.750 liradan taban fiyat verdiğiniz arpayı 3.180 liradan ithal ediyorsunuz. Kurum zararını ve sıfırlanan gümrük vergilerini ürünün ihracat rakamlarından düşüyor musunuz, yoksa kurum zararları kurumda mı kalıyor

Makarnalık buğday, artan yurt dışı fiyatı nedeniyle TMO Kanada buğdayını sürekli yayınladığı listeden çıkardı. Zıplayan gübre fiyatlarını da artık TMO sayfalarında göremez olduk.

Söyleyecek çok konu var, süre çok az. Tarım ve Orman Bakanlığının tarımdan haberi olmadığının altını çizerek tekrar vurguluyorum. Eğer bilginiz olsa "Çiftçi mutlu." diye konuşmazsınız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ çilesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık