Ana Sayfa Siyaset CHP’li Gürer’in “toplumsal yaşam” kaygısı…

CHP’li Gürer’in “toplumsal yaşam” kaygısı…

CHP'li Gürer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2022 yılına ait bütçe telifinin görüşüldüğü toplantıda söz alarak bir konuşma yaptı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2021 Perşembe 15:06
CHP’li Gürer’in “toplumsal yaşam” kaygısı…

Ankara- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2022 yılına ait bütçe telifinin görüşüldüğü toplantıda söz alarak bir konuşma yaptı.

Gürer, Bakan Derya Yanık’ın kendi bakanlığına ilişkin sunum yaptığı toplantıda, toplumda ve aile yapısında yaşanan sorunlara değindi.

CHP’li Gürer’lin açıklamasının öne çıkanları şöyle:

*Kadının biri diyor ki: "Karpuz al." dedim, almadı. Kadın bir kilo kıyma alana gitmiş. Şimdi, bunlar televizyonda halkın gözü önünde cereyan eden olaylar.

*Bu tür yayınlar olduğuna göre buradaki yaşanan dramların sosyal yardımlar vasıtası ya da sosyal eğitimler vasıtasıyla kontrol altına alınması yanında özendirici bir yanı da var.

*Uyuşturucu kullanımını Anadolu’daki okullarda da yaygınlaşıyor.

*Artık, madde bağımlılığı bonzaiden çakmak gazına gelmiş. Çakmak gazıyla uyuşturucu üretiyorlar ve bunu kullananların beyin hücrelerinin ölme noktasına erdiği, belli bir yaştan sonra bunların artık dönüşü olmadığı belirtiliyor.

*Anadolu'ya gittiğiniz zaman çoğu kasabada akşam belli bir saatten sonra bu çocukların varlığında sıkıntılar oluyor, bunları kurumlar da kabul etmiyor. Hiç kimse bu konuda bir sorumluluk üstlenmek istemiyor ve bu çocukların kurtarılmasına dönük bir çalışma da ne yazık ki alanlarda yok.

*10 yaşındaki çocukların kayıt dışı çalıştırılması nedeniyle, onlardan o çalışma talep ediliyor ve onlar o şekilde çalıştırılıyor.

*İnsanlar elde ettikleri gelirleri ailelerine harcamıyorlar, bu tür şans oyunlarıyla kaderlerini döndürmeye çalışıyorlar. Bunların varlığını kabul ederek bu tür şans oyunlarının çoğalması yerine azalması gerekirdi.

*Özellikle geçimle ilgili sorun yaşayan ailelerin boşanmaya yönelmeleri yerine bu "aile yardımı" uygulamasının doğru kanalize edilmesi gerekir.  .

*Eğer toplum dokusu bozulursa şu parti, bu parti veya şu, bu diye bir mantık kalmaz. O çürümüşlük her yere yansır ve bunun altında hepimiz kalırız. Onun için ayrımcı bir yaklaşımla değil, bütünü kucaklayan bir anlayışla sosyal yardımların verilmesinin gerekliliğini düşünüyorum.

*Toplumun eğer bir yerinde bir küçük bozulma varsa bu genelinde sahipleneceği bir noktaya doğru gidiyor. Onu tamir etmek, o açığı kapatmak yerine onunla benzeşmek isteyenler çoğalıyor. Onun için sorumluluğunuzun ve görevinizin büyük olduğunu düşünüyorum...”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık