Ana Sayfa Gündem CHP’li kadınlar şiddete karşı çıktı

CHP’li kadınlar şiddete karşı çıktı

CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, sadece Ekim ayında 29 kadının yaşam hakkının elinden aldığını belirtti.

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2014 Salı 19:10
CHP’li kadınlar şiddete karşı çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, kadınların her zamankinden daha fazla şiddet ve baskıya maruz kaldığını söyledi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Abidin Dino Parkı’nda partili erkeklerin de destek verdiği basın açıklamasında şiddete karşı çıkan Av. Rukiye Çinkılıç, “Kadınlar yaşasın, yaşasın kadınlar” dedi.

CHP’li ilçe kadın kolları başkanları, CHP Kadın Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeleri, meclis üyeleri ve çok sayıda kadın partilinin katıldığı açıklamada, 2014 Türkiye’sinde kadınların ve çocukların, emekçilerin öldürüldüğünü belirten Av. Çinkılıç,”Kadın cinayetleri, kadın intiharları, taciz ve tecavüz olayları artarak devam ediyor. Kadınlar hiç bir dönem yaşamadıkları kadar baskı ve şiddet altında” dedi.


​ 2013‘de 237 kadın öldürüldüğünü 2014’ün ilk 10 ayında bu sayının 255’e yükseldiğını vurgulayan Av. Çinkılıç, şunları söyledi:


“Bunlardan 12 kadın, tehdit edildiği için koruma başvurusu yapmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle hayatlarını kaybetti. Sadece Ekim ayında 29 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Yine bu yıl güvencesiz çalışan 101 kadın iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Kadınlar mutlu yaşasın, özgür yaşasın ve huzurlu yaşasın diyoruz!  Dünyanın her tarafında kadınlar, aynı haklar için aynı mücadeleyi veriyorlar. Baskının ve şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu, bu karşı duruşun dayanışma ruhu ile beslenmesi gerektiğini göstermek için her türlü şiddete karşı susmuyoruz. Bugün artık kabul edilemez boyutlara gelen kadın cinayetleri, güvencesiz çalışan kadınların iş cinayetleri, cinsel yönelimleri nedeniyle öldürülen bireyler, çocuk işçiler, çocuk gelinler, cinsel istismara uğrayan çocuklar olgusu; mücadelenin topyekûn, örgütlü ve dayanışma içinde yapılması gerektiğini bizlere gösteriyor. Kadınların evde, sokakta yada çalıştığı yerlerde kadın oldukları için yaşadıkları baskı, şiddet ve sömürünün arkasında ideolojik bir saldırının olduğunun bilincindeyiz ve kadınların sahip oldukları tüm farklılıklarına rağmen maruz kaldıkları sömürünün aynı olduklarını biliyoruz.”


Kadınları yok sayan, onun emeği ve bedeni üzerinde hak iddia eden bu zihniyete karşı, bulundukları her noktada kadın olmak ortak paydasında örgütlenerek ve dayanışma ilişkilerini güçlendirerek mücadele edeceklerini dile getiren Av. Çinkılıç, “Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkacağız.. Sevginin, huzurun, barışın ve insanca bir yaşamın yeşermesi için sesimizi daha da yükseltiyor ve diyoruz ki;Kadınlar yaşasın diye yaşasın kadınlar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çelebi'den Ay'a sert yanıt

Çelebi'den Ay'a sert yanıt

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık