Ana Sayfa Ekonomi Çiftçi sesini duyurmak için eylem yapacak

Çiftçi sesini duyurmak için eylem yapacak

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, hükümetin tarımı ve çiftçiyi piyasanın vahşi koşullarına göz göre göre terk ettiğini, ne yapacağını bilemez duruma getirdiğini söyledi. Karademir, “Hükümetin ve ilgili bakanlıkların görevi çiftçiyi polislere dövdürtmek değil, çiftçiyi eylem yaptırmayacak duruma getirmektir” dedi.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2016 Pazartesi 12:07
Çiftçi sesini duyurmak için eylem yapacak

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, patates fiyatlarını protesto etmek isteyen çiftçilerin, patates dökerek yolu ulaşıma kapatma eyleminde polisin bir çiftçiye yumruk atmasını ve uzun namlulu silahla havaya ateş açarak, çiftçilerin üzerine silah doğrultmasına tepki gösterdi.

Hükümetin tarımı ve çiftçiyi piyasanın vahşi koşullarına göz göre göre terk ettiğini, ne yapacağını bilemez duruma getirdiğini savunan ZMO Adana Şube Başkanı Semih Karademir, “Hükümetin ve ilgili bakanlıkların görevi çiftçiyi polislere dövdürtmek değil, çiftçiyi eylem yaptırmayacak duruma getirmektir.” dedi.

Karademir, polisin patates çiftçiyi yumruklayıp üzerine uzun namlulu silahla ateş etmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada tepkisini dile getirirken şu görüşlere yer verdi:

İKTİDAR EYLEMLERE KARŞI TAHAMMÜLSÜZ

Hükümetin hem ülke içi hem dış politika hem de tarım politikalarındaki başarısızlığı kendini her yerde gösteriyor. Buna karşı yükselen en ufak tepki bile polis şiddetiyle bastırılmaya çalışılıyor. Görüntüleri izlemişsinizdir ve polisin ufacık bir eylemi yönetmedeki beceriksizliğini ve eyleme yönelik tahammülsüzlüğünü görmüşsünüzdür. Çünkü bu polis halkın polisi olmaktan çıkmış iktidarın polisine dönüşmüştür.

Çiftçi tabi ki sesini duyurmak için eylem yapacak. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Çiftçi çok uzun zamandır zor durumda, bunu sağır sultan duydu ama bir tek bizim sultanlar duymadı.

ÇİFTÇİ EKONOMİNİN VAHŞİ KOŞULLARINA TERK EDİLDİ

Serbest piyasa koşullarında çiftçi para kazanmak için bir önceki yıl para eden ürüne yöneliyor. Bu da arz fazlalığının oluşmasına ve fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Bu, patates-soğan gibi ürünlerde sık yaşanan bir durumdur. Ancak burada sorgulanması gereken bu arz fazlalığı değildir. Başta hükümetin ve ilgili bakanlıkların tarımı ve çiftçiyi piyasanın vahşi koşullarına nasıl göz göre göre terk ettiği ve çiftçiyi ne yapacağını bilemez duruma getirdiğidir. Dış politikadaki başarısızlık bütün komşularımızla ülkemizi kavgalı hale getirmiş ve buraları yakın zamanlarda ihracat yaptığımız pazar yerleri olmaktan çıkarmıştır. Bu olay yurtiçi üretici fiyatlarını olumsuz etkilemektir.

HÜKÜMETLERİN GÖREVİ ÇİFTÇİNİN REFAHINI ARTIRMAKTIR

Hükümetin ve ilgili bakanlıkların görevi çiftçiyi polislere dövdürtmek değil, çiftçiyi eylem yaptırmayacak duruma getirmektir. Yani üretici gelirlerini ve refahlarını arttıracak politikalar üretmektir. Bu kapsamda çiftçimize uygulanan polis şiddetini Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak kınadığımızı ve bu şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirtiyoruz. Polis şiddetine maruz kalan çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Adana'dan kaçan kaçana!

Adana'dan kaçan kaçana!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık