Ana Sayfa Gündem Çiftçiler elektrik kesintilerine isyan etti

Çiftçiler elektrik kesintilerine isyan etti

Devlet kurumu olan TEDAŞ' ın özelleştirilmesi sonrası özel sektörün uygulamaları Adana'nın tamamında olduğu kadar İmamoğlu ilçesindeki sanayici esnafları başta olmak üzere çiftçileri isyan durumuna getirdi.

Giriş Tarihi: 20 Haziran 2015 Cumartesi 22:28
Çiftçiler elektrik kesintilerine isyan etti

"Tarım sektörünün önemli bir girdisi olan Elektrik aynı zamanda İmamoğlu çiftçisinin hayatı, yaşam kaynağıdır" diyen İmamoğlu Ziraat Odası Başkanı Ali Şimşek İmamoğlu çiftçisinin yıllardır tarlasını Derin Kuyu Motopomp sistemiyle suladığını ve bu nedenle Elektriğin İmamoğlu çiftçisi için çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

"Bir devlet kuruluşu olan Tedaş' ın Özelleştirme kapsamında Enerjisa şirketine satılması ve şirketin başta tüm ilçelerdeki Tedaş şubelerini kapatarak küçülmeye gitmesi örneğin Aladağ, İmamoğlu, Feke Saimbeyli ve Tufanbeyli şubelerini kapatıp tamamını Kozan ilçesine bağlamış olması büyük sıkıntılara ve ekstra maliyetlere sebebiyet vermekte. Aladağ veya Tufanbeyli'deki bir vatandaş en küçük bir Elektrik işinde kalkıp Kozana gitmek zorunda kalacak ve böylece vatandaşa ekstra bir maliyet ve zaman kaybı yüklenmiş olacaktır." diyerek açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Ali Şimşek özellikle son zamanlarda sıkça rastlanan Elektrik kesintisinin Çiftçileri isyan noktasına getirdiğini ve konuyla ilgili olarak ziraat odasına çok sayıda şikayetler geldiğini belirten Şimşek "Çiftçi tarlasındaki Mısır, Fıstık ve Pamuk gibi ürünlerini sulayabilmek için Elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadır.

Tam ürünlerini sulamaya başlayacak bakıyorsun enerji kesilmiş ve şebekede bakım yapıldığı söyleniyor. Enerji hatlarında bakım onarım yapmak için çiftçinin esnafın en fazla ihtiyacı olduğu bir dönemde böyle bir uygulama yapılması çiftçimizin ürün kaybına dolayısıyla çiftçimizin ve ülkemizin ekonomik kaybına neden olmaktadır. Enerji hatlarının veya trafo bakımlarının yapılacağı dönem sulama dönemi olmamalıdır. Şirket herhangi bir dönemde yapabileceği bakım onarımı çiftçimizin en önemli ürünü Pamuk ve özellikle birinci ürün olan Mısır ve Fıstık dönemlerinde yapmaya kalkması çiftçimizin ürünlerinin zarar görmesine neden olmaktadır" dedi.

Şimşek Ürün girdilerinin her zaman yüksek olmasından yakınan ve çok maliyetle az kazanan çiftçiler olduklarını söyledi. "Yedi Göze Sulama sisteminin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Oda başkanı Şimşek "İmamoğlu çiftçisinin üretim maliyeti bölge çiftçileriyle rekabet edilemez boyutta yüksek daha fazla ürün ve çeşit ekebilmek ve rekabet edebilmek için mutlaka Yedi göze sulamanın bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Enerjisa yetkililerine seslenen Şimşek Enerjisa bakım onarımlarını bahane ederek daha fazla çiftçi mağduriyeti yaratmamalıdır bölgemizde her mevsim her zamanda yapılabilecek bir Enerji nakil hatları bakımını özellikle birinci ürün sulama dönemine getirmemelidir dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık