Ana Sayfa Ekonomi Çin pazarı üreticiyi umutlandırıyor

Çin pazarı üreticiyi umutlandırıyor

Seyhan Ziraat Odası 2'nci Başkanı Cahit İncefikir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in farklı pazar arayışları konusunda Çin'e gerçekleştireceği seyahati önemsediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2017 Pazar 11:31
Çin pazarı üreticiyi umutlandırıyor

Rusya ile yaşanan kriz ve Ortadoğu'da yaşanan savaşlar sonrasında daralan tarımsal ihracatın önünün açılması için farklı bölgelerde alternatif pazarlar bulunması gerektiğini söyleyen İncefikir, "Rusya pazarında güç kaybeden ihracatçı için Çin pazarı önemli bir kazanım olacaktır. 1.5 milyar nüfusa sahip bir pazarda yer almak önemli. Kiraz ile başlayan ihracatın narenciye başta olmak üzere diğer sebze ve meyveleri kapsayarak büyümesini bekliyoruz" dedi. 

BÜYÜK FIRSAT

Çin'in nüfus artışı, hammadde ihtiyacı ve değişen tüketici tercihleri ile tarımsal ihracatta büyük fırsatlar sunduğunu bununda Türk çiftçisi için önemli olduğuna dikkat çeken İncefikir şöyle konuştu: 

"Çin, birçok tarımsal üründe dünyanın en büyük yetişicileri arasında ancak üretim, iç tüketimi karşılamakta yetersiz kalıyor. Soya fasulyesi ve pamuk ithalatta öne çıkarken, tüketici tercihi ve alım gücünün artmasıyla paralel ihracatta artmakta. Yapılacak görüşmeler sonrasında işbirliği konusunda anlaşma sağlanırsa hem üretici hem de ihracatçı önemli bir pazar sağlamış olacak. Çin'in artan tarımsal ithalatını avantaja çevirebiliriz. Bunun için orta ve uzun vadeli tarımsal politikalar geliştirilmelidir. Çiftçilerimiz yeterince örgütlenememelerinden dolayı ürettikleri ürünleri pazarlamada sorunlarla karşılaşmaktadır. Üretim planlaması yapılamadığı için, üreticiler bazı yıllar gereğinden fazla, bazı yıllar ise az üretmekte, ürünün bol olduğu yıllarda ise ürünlerini satamamaktadır."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

"Pamuk üreticisi hasat sevinci yaşayamıyor"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık