Ana Sayfa Yaşam Çocuğunuzun düzenini tatilde bozmayın!

Çocuğunuzun düzenini tatilde bozmayın!

Okulların kapanması ile beraber bütün bir yıl hayali kurulan yaz tatili planları uygulanmaya başlandı. Ancak tatil söz konusu olunca pek çok koşulda farklılaşmalar da meydana geliyor. Hava değişimi, sıcaklık farkı ve uzayan gündüz süreleri özellikle çocukların beslenme alışkanlıklarında ister istemez değişikliklere yol açıyor. Bu durum da doğal olarak ebeveynlerin aklına uzun tatil dönemi boyunca çocuklarının nasıl beslenmesi gerektiğini getiriyor.

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2018 Cuma 09:58
Çocuğunuzun düzenini tatilde bozmayın!

Tatil süresince ebeveynlerin çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmelerinin onlara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaları için bir fırsat sunduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Sehlikoğlu, anne-babalaraçocukların söyleneni değil gördüğünü yaparak alışkanlık kazandıklarını hatırlatarak sağlıklı beslenme tüyoları verdi.


Uyku düzenini bozmayın
Kışın okula gitmek için erken kalkan çocukların bu düzenini tatil döneminde de değiştirmeyin, erken yatıp erken kalkmaları için teşvik edin. Gece uykusu özellikle çocuklarda çok önemli olduğundan gece en geç saat 11’de uyumuş olmaları gerekir. Böylece uyku düzeni bozulmayan çocukların ana öğün saatleri de düzenli bir şekilde devam edecektir.

Kahvaltıyı atlamayın
Çocukların tatilde de güne mutlaka kahvaltı ile başlamaları gerekir. Kahvaltı sofralarınızda tost veya sandviç yerine yumurta, peynir, tam tahıllı ekmekler, zeytin, söğüş salatalık-domates, yeşillikler veya süt, tam tahıllı gevrekler, meyve ve cevize mutlaka yer açın.

Ana ve ara öğünleri kaçırmayın
Çocuklara her zaman olduğu gibi günde 3 ana öğünün yanında 2-3 defa da ara öğün yaptırın. Bu ara öğünlerde tercihler taze meyve, süt, yoğurt, ceviz, badem, fındık gibi sağlıklı besinlerden yana olmalıdır. Çocuk, süt ve yoğurt grubunu tek başına tüketemiyorsa taze meyveler öğütücüden geçirilip meyveli yoğurt olarak yemeleri sağlanabilir.

Fastfood yerine alternatifler üretin
Çocukların dışardaki hazır ve sağlıksız yiyecekler yerine evde sizin hazırlayacağınız sağlıklı yiyecekleri tercih etmeleri için onlara lezzetli alternatifler üretin. Örneğin; fastfood olarak hamburger menü yemek isteyen çocuğa evde hazırlanmış ekmek arası köfte ile söğüş domates-yeşillik hazırlayarak yanında da fırınlanmış az baharatlı patates ve 1 bardak ayran verebilirsiniz.

Şekerli ve işlenmiş gıdalara dikkat!
Şekerli ve işlenmiş gıdalardan (salam, sucuk, sosis v.b) mümkün olduğunca uzak durmalarına gayret edin. Şekerli gıdalar yerine sıcak yaz günlerinde ölçülü olmak koşulu ile dondurma tüketmelerine müsaade edebilirsiniz.

Yemek, ödül veya ceza aracı olmamalı
Çocukları yemek ile ödüllendirip cezalandırmayın. Çikolata, gofret, bisküvi gibi ödüllendirmeler yapmayın ya da cezalandırmak amacıyla istediği bir yiyecekten onu tamamen mahrum etmeyin.

Su içmelerini hatırlatın
Onlara su içme alışkanlığı kazandırın, sık-sık su içmek için susamayı beklememeleri gerektiğini hatırlatın. Bunun dışında gazoz gibi asitli içecekler tüketmemeleri için buzdolabınızda her zaman ev yapımı ayran veya taze sıkılmış meyve suyu bulundurun.

Spora teşvik edin
Tatil dönemini verimli hale getirebilmek için çocukların oyun saatleri dışında bir spor dalına yönlendirilmeleri faydalı olacaktır. Çocuklar bu şekilde hem spor yapma alışkanlığı kazanacaklar hem de gün içerisinde yorulan bedenleri erken uyku ihtiyacı hissedecektir.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık