Ana Sayfa Gündem ‘Çocuk Dostu Adalet’ için güç birliği

‘Çocuk Dostu Adalet’ için güç birliği

Adana’da, cinsel istismar mağduru çocuklar için yürütülen ‘Çocuk Dostu Adalet Gözlemevi Projesi’ kapsamında bir araya gelen uzmanlar, ‘çocuk dostu adalet’ için güç birliği oluşturdu. Toplantıda konuşan Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü, "Çocuk ceza hukukunda uygulanan yaptırımın amacı bastırma, korkutma, ödetme veya toplumu bu failden korumak değil, sadece eğitim ve toplumu yeniden kazandırma olmalıdır" dedi.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2016 Cuma 11:41
‘Çocuk Dostu Adalet’ için güç birliği

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanlığı ve UNICEF Türkiye'nin desteği ile Uluslararası Çocuk Merkezince (UÇM) yürütülen, "Türkiye'de Cinsel İstismar ve Sömürü Mağduru Çocuklar İçin Çocuk Dostu Adalet Gözlemevi Projesi" kapsamında Adana'da düzenlenen eğitim toplantıları son buldu. 4 gün süren etkinlikte, adalet sisteminde cinsel istismar ve sömürü mağduru çocuklarla çalışan hakim, savcı, avukat, psikolog, sosyal çalışmacı ve polis memurlarının mesleki ihtiyaçlarına yönelik eğitimler verildi. Toplantılarda ’Çocuk Dostu Adalet’ sisteminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için oluşturulan güç birliği ile önemli adımlar atıldı.

'ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİCİ CEZA HUKUKU'

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma Bürosundan Sorumlu Başsavcı Vekili Cumali Tülü de, etkinlikte 'Çocuk Adalet Sistemi' konulu bir sunum yaptı. Çocuk ceza hukukunda önemli olanın 'çocuğun işlediği fiil' değil, çocuğun geniş kapsamlı olarak irdenlenmesi gereken 'kişilik yapısı' olduğunu belirten Başsavcı Vekili Tülü, "Çocuk ceza hukukunun erişmek istediği nihai amaç, çocuk failin toplumsal davranış kurallarına uygun bir davranış biçimi içine girmesini sağlamaktır. Bu nedenle öğrenme ile ilgili bilim dalı olan pedagoji ve sosyalleşme açısından failin eksik olan yönlerinin giderilmesi gerekir. 'Eğitici ceza hukuku' olan çocuk ceza hukukunda, suça itilen her çocuğu topluma yeniden kazandırmak için uygulanacak olan yaptırımlar, hukuk devleti ilkelerine uygun olmalı ve temel hak ve özgürlükler gözönünde bulundurulmalıdır. Çocuk ceza hukukunda uygulanan yaptırımın amacı, bastırma, korkutma, ödetme veya toplumu bu failden korumak olmayıp sadece eğitim ve toplumu yeniden kazandırma olmalıdır" dedi.

'ADALET SİSTEMİNİN VAROLUŞ NEDENİ MAĞDURİYETTİR'

Sunumunda mağdur çocuklara da geniş yer ayıran Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü, adalet sistemi içerisinde çalışan herkesin, çocukların suça tanıklık ettikleri veya mağduru oldukları durumlarda, onların korunma ihtiyaçlarını hemen fark edecek ve ona uygun müdaheleleri gecikmeksizin hayata geçirecek bir duyarlılık ve beceriye sahip olması gerektiğini söyledi. İkincil mağduriyetlere sebebiyet verilmemesi gerektiğini vurgulayan Tülü, mağdur çocukların adalet sisteminden beklentilerinin karşılanmasını isteyerek şöyle devam etti:

"Bir suç mağduru çocuğun en önemli beklentisi, ceza adalet sistemindeki görevliler tarafından dinlenilmek-işitilmektir. Ayrıca saygı gösterilmesini ve adalet sistemindeki aşamalarda her türlü fiziksel ve sözlü saldırıdan korunmak ister. Bu itibarla, çocuklar ile ilgili adli ve idari işlemlerin gizlilik içerisinde yürütülmesi, çocuğun damgalanmaması çok önemlidir. Mağdur, bir çocuk olduğunda, onun beklentilerinin ve ihtiyaçlarının dikkate alınması daha da önem kazanır. Unutulmalıdır ik adalet sisteminin var oluş nedeni mağduriyettir. Bu gerçeği hiç bir zaman gözden uzak tutmamak gerekir"

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Karavancılar ‘’Karavan park’’ istiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık