Ana Sayfa Gündem “Çocukları üzerinden aileler baskı altına alınmaya çalışılıyor"

“Çocukları üzerinden aileler baskı altına alınmaya çalışılıyor"

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Dönem Sözcüsü Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Milli Eğitim Bakanlığınca birçok özel okulda öğrencilere ailelerinin ve öğretmenlerinin siyasi düşüncelerinin sorgulanmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2014 Cumartesi 16:24
“Çocukları üzerinden aileler baskı altına alınmaya çalışılıyor

AİLELERİN FİŞLENMESİ KABUL EDİLEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İl Valiliklerine gönderilen yazılı talimat doğrultusunda akıl, mantık ve hukuk dışı bir şekilde Milli Eğitim Müfettişleri tarafından bölgemizde birçok özel okulda öğrenciler ve öğretmenler sorgulandığını belirten Ecz. Özkan, yaptığı yazılı açıklamadaşu ifadeleri kullandı:

“Çocuklarımıza öğretmenleri ve aileleri ile ilgili sorular sorularak ailelerin siyasi düşünceleri araştırılmakta ve aileler çocukları üzerinden baskı altına alınmaya çalışılmaktadır.

Gerekçesi ne olursa olsun çocukların siyasete alet edilerek sorgulanması, baskı altına alınması, baskı ile düşünce ve fikirlerinin öğrenilmeye çalışılması ve bu yolla ailelerin fişlenmesi kabul edilebilecek bir olay değildir. Kaldı ki; BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 1. Maddesi uyarınca, 18 yaşına kadar her insan çocuktur. Sözleşmenin 14. Maddesi taraf devletlere çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlükleri hakkına saygı göstereceklerini, 16. Maddesi hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız saldırılamayacağı düzenlenmiştir.

Anayasamızın 24. Maddesi uyarınca; herkesin vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu, kimsenin dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağını, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamayacağını ve suçlanamayacağını, 25. Maddesinde ise herkesin düşünce ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu, her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimsenin düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağını ve düşünce ve kanaatlerinden dolayı kınanıp, suçlanamayacağı belirtilmektedir.

Çocuklar üzerinden ailelere baskı ve korku yaşatarak özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışılmasının hiçbir şekilde kabul edilebilirliği bulunmamakla birlikte bu durum ülkemizde yaşanan kutuplaşmanın keskinleşmesine de neden olacaktır.”

ÖĞRENCİLERİN SORGULANMASI AKIL TUTULMASIDIR

Ecz. Ersun Özkan, “Adana Akademik Meslek Odaları Birliği olarak bizler bu olayı Akıl Tutulması olarak değerlendiriyor, bu kararı alan ve uygulayan hukuk ve vicdan yoksunu yetkilileri şiddetle kınıyor, sorgulamaların bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Ecz. Özkan, Konu ile ilgili olarak, şikâyetçi olmak isteyen ailelere Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yardımcı olunacağını da bildirdi.

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB): Adana Barosu, Adana Dişhekimleri Odası, Adana Eczacı Odası, Adana Tabip Odası, Adana Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Aladağ’ın içme suyu sorunu sona eriyor

Aladağ’ın içme suyu sorunu sona eriyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık