Ana Sayfa Gündem Çukurova Sinema Atölyesi Başladı

Çukurova Sinema Atölyesi Başladı

Çukurova Sinema Atölyesi’nin ders zili çaldı. Atölyedeki ilk dersi Adanalı ünlü sinema sanatçısı Menderes Samancılar verdi. Derse Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de katıldı. Çetin, kursiyerlerle sohbet ederken, Samancılar da, film setlerinde çalışanların büyük çoğunluğunun Adanalı olduğunu, bundan da büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2016 Perşembe 17:24
Çukurova Sinema Atölyesi Başladı

Çukurova Belediyesi tarafından organize edilen Çukurova Sinema Atölyesi, Adanalı usta sinemacı Menderes Samancılar’ın ‘açılış sohbeti’ ile başladı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Çukurova Sinema Atölyesi ile sinemamıza yeni değerler kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

“YÜZDE 40’I ‘BEREKETLİ TOPRAKLAR’DAN”

Türk sinemasına ve sinemanın kamera arkasında görev yapacak isimler yetiştirmeyi amaçlayan Çukurova Sinema Atölyesi, Çukurova Belediyesi Turhan Selçuk Sanat Okulu’nda çalışmalarına başladı. Açılış sohbeti için İstanbul’dan memleketi Adana’ya gelen usta aktör Menderes Samancılar, “Setlerde tanıştığımız gençlerin yüzde 40’ı Adana’dan, ‘Bereketli Topraklar’dan çıkıyor. Sinema, sanat, kültür Adana’nın toprağında, hamurunda var. Burası sanatın, kültürün beşiği” diye konuştu.

“SİNEMAMIZA YENİ DEĞERLER KAZANDIRACAĞIZ”

Çukurova Sinema Atölyesi’nin ilk dersinde kursiyerlere seslenen Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, sinema atölyesini başlatmaktan heyecan duyduğunu dile getirdi. Çetin, “Sizler gibi ben de çok heyecanlıyım. Türk sinemasına yeni isimler kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyorum’’ dedi. Adana’nın Türkiye ve dünya çapında değerler yetiştirdiğini vurgulayan Başkan Çetin, “İstanbul Kültür Üniversitesi’nin büyük katkılarıyla Adana Türk sinemasına yeni değerler kazandırmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ’NDEN HOCALAR

İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen Çukurova Sinema Atölyesi’nde,  Doç. Dr. Okan Ormanlı tarafından da, ‘Sinema Tarihi’ dersi verildi. Bir ay boyunca hemen hemen her gün ve günde beş saate yakın verilecek derslerin bitiminde kursiyerler biri kurmaca, diğeri belgesel olmak üzere iki film çekecekler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık