Ana Sayfa Gündem Çukurova sinemacılar yetiştirecek

Çukurova sinemacılar yetiştirecek

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, İstanbul Kültür Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek Çukurova Sinema Atölyesi projesini anlattı ve protokolünü imzaladı.

Giriş Tarihi: 29 Mart 2016 Salı 14:58
Çukurova sinemacılar yetiştirecek

Çukurova Sinema Atölyesi projesinin tanıtımını yapan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, proje kapsamında 4-29 Mayıs tarihleri arasında 30 kişinin ücretsiz eğitim alacağını açıkladı. Türk sinemasına, yeni Yılmaz Güney’ler, Aytaç Arman’lar, Menderes Samancılar, Yılmaz Durular, kameramanlar, senaristler kazandıracak bir projeye imza attıklarını belirten Başkan Soner Çetin, şöyle konuştu:

“Çukurova Belediyesi, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ile ‘Çukurova Sanat Atölyesi’ kuracaktır. 4-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Çukurova Sinema Atölyesi’nde, Türk edebiyat ve sinema tarihinin en önemli eser ve isimlerine kaynaklık etmiş olan Çukurova’da, bu atölye ile yeni sinemacılar yetiştirmeyi hedefliyoruz. İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin değerli akademisyen ve uzmanları, bir sinema filmi yapım sürecinin temel aşamalarını gözeterek ders vereceklerdir. Öğrencilerimiz, Doç. Dr. Okan Armanlı’dan Sinema Tarihi, Yrd. Doç. Dr. Perihan Taş Öz’den Senaryo Yazarlığı, Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan’dan Kurgu, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Erverdi’den Türk Sineması’nda ‘Çirkin Kral’ Fenomeni, Öğr. Gör. İbrahim Zengin, Teknisyen Mehmet Tintin ve Ar. Gör. Duygu Atasoy’dan Görüntü Yönetmenliği ve Sinema Dili, Araştırma Görevlisi Duygu Nazlı Akova ve Teknisyen Elif Ertürk’ten Film Çözümlemesi, Teknisyen Ahmet Biliç’ten ise Belgesel Sinema konularında ders alacaklar ve atölye eğitim sürecinin ardından bir belgesel ve bir de kurmaca olmak üzere, 2 film çekeceklerdir. Yani sadece teorik eğitimle yetinilmeyecek, film çekimi ve kurgulama da, yapılacaktır.”


“BÖLGEMİZİN ZENGİNLİĞİNE KATKI SAĞLAYACAK”


Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan’ın danışmanlığında gerçekleşecek Çukurova Sinema Atölyesi Projesi’nin koordinatörlüğünü, Doç. Dr. Okan Ormanlı ile Yrd. Doç. Dr. Perihan Taş Öz’ün yapacağını aktaran Başkan Soner Çetin, ücretsiz atölyesinde 30 kişinin eğitim göreceğini belirtti. Projeyi yürütecek ekibin, Türk sinemasına önemli sinemacılar kazandırdığına vurgu yapan ve geçmişte de Çukurova’nın sinemanın başkenti olduğuna işaret eden Başkan Çetin, şöyle devam etti:

“Daha önce yapılan atölyelere katılan öğrencilerin birçoğu bugün sinema sektöründe profesyonel anlamda çalışmaktadırlar. Kültür-sanat alanında üretilen eserlerin niteliksel ve niceliksel artışını sağlamak adına gerçekleşecek bu atölye, akademi ve belediye işbirliğinin önemli bir örneği olmakla birlikte, atölye kapsamında üretilecek filmlerin de, bölgenin zengin, kültürel ve toplumsal mirasına katkı sağlayıp, gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde, Türk sinemasının önemli isimlerinden Kadir İnanır ziyaretimize geldiğinde, Çukurova’nın geçmişte sinemanın başkenti olduğuna dikkat çekmişti. Çukurova’yı yeniden sinemanın başkenti yapabilir, Türk sinemasına ünlü oyuncuları dahil edebiliriz.”


PROTOKOL İMZALANDI


Çukurova Belediyesi Turhan Selçuk Sanatevi’nde projenin anlatılmasının ardından Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan, hazırlanan protokolü imzaladı.

 

Turhan Selçuk Sanatevi’nde verilecek Sinema Atölyesi kursu için istekliler, Çukurova Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvuru yapabilecekler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çam ağaçlarını kesiyorlar

Çam ağaçlarını kesiyorlar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık