Ana Sayfa Eğitim Çukurova, Türkiye’nin En İyi Küresel Üniversitelerinden

Çukurova, Türkiye’nin En İyi Küresel Üniversitelerinden

US News & Report sitesinin hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralaması açıklandı. Türkiye’den 27, 75 farklı ülkeden 1.372 üniversitenin değerlendirildiği listede Çukurova Üniversitesi, Türkiye’nin 10. En iyi Üniversitesi seçilirken, Dünyada ise 826. sırada yer aldı.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2019 Perşembe 10:00
Çukurova, Türkiye’nin En İyi Küresel Üniversitelerinden

Başarılarıyla adından söz ettiren Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi güçlü akademik kadrosu, gelişmiş fiziki şartları ve teknolojik donanımlarıyla başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Otuz yıldan bu yana gerçekleştirilen ve araştırma ağırlıklı kriterlerden oluşturulan US News & Report listesinde Türkiye sırlamasında Çukurova Üniversitesi ilk 10’da yer aldı.

 

Sıralama 13 Değerlendirme Ölçütüyle Belirlendi

Clarivate Analytics INcites’ın analizleriyle belirlenen üniversitelerin öncelikli olarak araştırma performanslarına dayanan 13 değerlendirme ölçütü ve ağırlıkları şöyle:

Global araştırma saygınlığı (%12,5), bölgesel araştırma saygınlığı (%12,5), yayınlar (%10), kitaplar (%2,5), konferans bildirileri (%2,5), normalize edilmiş atıf etkisi (%10), toplam atıflar (%7,5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın sayısı (%12,5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın oranı (%10), uluslararası işbirlikleri (%5), uluslararası işbirlikleri sonucu çıkan yayınlar (%5), en çok atıf alanlar arasında %1’e giren yayın sayısı (%5) ve en çok atıf alanlar arasında %1’a giren yayın oranı (%5) .

 

URAP Sıralamasında Çukurova, Türkiye Genelinde 15. Sırada.

Bunun yanı sıra kısa adı URAP olan University Ranking by Academic Performance sırlamasında Çukurova Üniversitesi 15. sırada yer aldı. Dünya genelinde ön değerlendirmeye giren Yüksek Öğretim Kurumları arasında, üst kategorideki 2.500 üniversite arasında yer alan Çukurova Üniversitesi, yapılan değerlendirme sonucunda 2018-2019 yılı dünya sırlamasında 1.047., Türkiye Üniversiteleri sırlamasında ise 15. olarak bir başarıya daha imza attı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık