Ana Sayfa Yaşam Çürük dişlerin yenisi artık 1 saatte takılıyor

Çürük dişlerin yenisi artık 1 saatte takılıyor

Adana'da bir diş hekimi daha önce 1 haftada yaptığı dişi artık 1 saat içinde 3 boyutlu olarak yaparak hastalarının günlerce dişsiz kalmasının önüne geçti.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2014 Pazartesi 16:18
Çürük dişlerin yenisi artık 1 saatte takılıyor

Diş Hekimi Erkut Akçalı, aldığı dijital görüntüleme ve ölçümleme cihazıyla dişleri çürüyen vatandaşların özellikle kaplama ve dolgu yapımında vatandaşın bir hafta 10 güne kadar mağduriyetini 1 saate kadar düşürdü. Akçalı cihazın en büyük özelliğinin hızlarına hız kattığını belirterek, "Çok ciddi anlamda çürüğe müdahale süresi düştü. Kron yapımında, dolgu yapımında dişin çok zarar gördüğü durumlarda, çok hızlı bir şekilde kaplamaları yapmamızı sağlıyor. Halk arasında kaplama dediğimiz porselen kronlarımızı bir saat gibi kısa sürede yapıp hem uzun ömürlü hem de dayanıklı bir şekilde, hastalarımızın hizmetine sunuyoruz" dedi.

Akçalı, ortalama süresi daha önce 5 ile 7 gün arasında değişen diş yapımının şimdi bir saate düştüğüne dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Tüm ağzı bile 3 saat içinde yapabiliyoruz. Çok basit bir şekilde ağızda bir takım macunlarla ağızın ölçüsünü alıyoruz. Ama bu cihazla ağzımızı tarayarak yapıyoruz. Taradıktan sonra 3 boyutlu görüntüsünü bilgisayar ekranında görüyoruz. Taradığımız görüntüyü ufak tefek oynamalarla düzeltip, arasından kron yapıp bilgisayardan başka bir cihaza gönderip diş için özel yapılmış cihazlarda porselen kalıplardan kazıtıyorsunuz. Bundan dolayı da çok kısa sürede dişleri yapabiliyorsunuz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sarıçam Belediyesi Adana'yı tanıtıyor

Sarıçam Belediyesi Adana'yı tanıtıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık