Ana Sayfa Gündem ÇÜTAM’da Çocuk Edebiyatı Ve Kültürel Aktarım Anlatıld

ÇÜTAM’da Çocuk Edebiyatı Ve Kültürel Aktarım Anlatıld

Çukurova Üniversitesi(ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi’nde konak sohbetleri devam ediyor. Konak sohbetlerinin bu haftaki konuğu Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Refika Altıkulaç Demirdağ oldu.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2018 Salı 11:23
ÇÜTAM’da Çocuk Edebiyatı Ve Kültürel Aktarım Anlatıld

Doç. Dr. Demirdağ “Çocuk Edebiyatı ve Kültürel Aktarım” başlıklı konuyu ÇÜTAM katılımcılarıyla paylaştı. Çocuk edebiyatının en önemli ürünleri arasında yer alan “masal” türünü takipçilere anlattı.

“Türk Masalları Geri Planda Kalıyor”

Doç. Dr. Demirdağ kendi kültürümüzde daha çok başka kültürlere ait masalların yer aldığını, buna karşın Türk masallarının geri planda kaldığını ve çoğu Türk masalının kimse tarafından bilinmediğini ifade etti. Günümüz piyasasında çok fazla Türk yazarın olduğunu ancak buna rağmen çocukların masal denildiği zaman çoğunlukla yabancı isimleri bildiğini vurgulayan Doç. Dr. Demirdağ yaygın olarak bilinen masalları ise şu şekilde sıraladı: Kül Kedisi, Kırmızı Başlıklı Kız, Çizmeli Kedi, Bremen Mızıkacıları, Hansel ile Gretel.

“Çok Masum Görünen Masallar Bile İçeriğinde Çocuklar İçin Zararlı Birçok Kültürü Ve Mesajı Taşıyabiliyor.”

Bu konuda ebeveynlerin bilinçli olması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Demirdağ, “Yabancı bir kültürü bize aitmiş gibi verirsek bu durum çocukta kafa karışıklığı yaratacaktır” dedi. Çocukların okuması için seçilecek kitapların oldukça önemli olduğunu ve ebeveynlerin bu konuda da dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Demirdağ  “Bazen çok masum görünen masallar bile içeriğinde çocuklar için zararlı birçok kültürü ve mesajı taşıyabiliyor. Örnek olarak “Keloğlan Masalları” Bu tip masalların kurnazlık, hilebazlık ve çoğu kez şiddet barındırdığını görüyoruz.” Şeklinde konuştu

Doç. Dr. Demirdağ’a Katkılarından Dolayı Plaket Takdim Edildi.

Toplantı sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Doç. Dr. Refika Altıkulaç Demirdağ’a katkılarından dolayı Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından plaket takdim edildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karalar, Halk Ekmek Fabrikalarında incelemelerde bulundu

Karalar, Halk Ekmek Fabrikalarında incelemelerde bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık