Ana Sayfa Yaşam Darbe dönemine ışık tutan film vizyonda

Darbe dönemine ışık tutan film vizyonda

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Ankara Yazı-Veda Mektubu filminin galası yapıldı

Giriş Tarihi: 6 Mayıs 2016 Cuma 12:41
Darbe dönemine ışık tutan film vizyonda

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yapım ortağı olduğu ve çekimlerinin büyük bölümü Adana’da gerçekleştirilen “Ankara Yazı-Veda Mektubu” filminin galasında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü,  12 Eylül 1980 askeri darbesinin hemen ardından idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayatını yansıtan eserin geçmişte yaşanan kinden, nefretten ders alıp, gelecekteki birliği ve kardeşliği tesis etme adına çok önemli mesajlar verdiğini belirtti.


1978 Balgat Katliamı ve sonrasında meydana gelen olaylar ile Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun suçsuz yere tutuklanıp, idamına giden sürecin anlatıldığıAnkara Yaz-Veda Mektubu’nun galası Adana Optimum AVM Avşar Sineması’nda yapıldı. 
Kemal Uzun'un yönettiği ve başlıca rolleri İpek Tuzcuoğlu, Gürkan Uygun, Ümit Acar, Burçin Abdullah, Münir Can Cindoruk’un oynadığı filmin galasına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve eşi Zeynep Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu’nun kardeşi Oktay Pehlivanoğlu, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.


“DERS DOLU BİR FİLM”


Türk Sinemasının 100. yılı etkinlikleri kapsamında desteklenen 33 yapımdan biri olan Ankara Yazı-Veda Mektubu’nun
gösterimi öncesi söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Hüseyin Sözlü, Mustafa Pehlivanoğlu’nu rahmetle anıp, Milliyetçi, Ülkücü camia için önemli bir isim olduğunu belirtti. Başkan Sözlü, “Bizden parçalar taşıyan bir hikayenin arkasında olmak bizlere manevi haz veriyor. Bu esere katkı koymuş olmak bizlere sinemaya hizmet etmekten öte değer ifade ediyor” dedi. 
Yönetmeninden set işçisine kadar filmde emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Sözlü,  “Geçmişimiz, toplumumuzda farklı düşüncelere sahip insanların acı hikayeleriyle dolu. Ama bu filmden çıkaracağımız sonuç, geçmişte yaşanan kin ve nefretten ders alıp, gelecekteki kardeşliğimizi, birliğimizi tesis etmektir. Bu filmin halkımız tarafından beğenileceğini ümit ediyorum. Sahip çıkılırsa böyle yapımların arkasının geleceğine inanıyorum” diye konuştu.


DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI


Mustafa Pehlivanoğlu’nun kardeşi Oktay Pehlivanoğlu da galada duygu yoğunluğu yaşayıp, göz yaşlarını tutamadı. Projeyi destekleyen Başkan Sözlü ile filmde emeği geçenlere teşekkür eden Pehlivanoğlu konuşurken oyuncu İpek Tuzcuoğlu yanına gelip, sarılarak elini öptü. Galaya katılan diğer oyuncular da Pehlivanoğlu’nun yanında yer alarak, seyircileri selamladı.


“PROJEYE İNANDIK, OYNAMADIK, O DÖNEMİ YAŞADIK”


Filmde Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesini canlandıran İpek Tuzcuoğlu, Ankara Yazı-Veda Mektubu’nun gerçek bir hikayenin anlatıldığı duygusal bir film olduğunu, projeye inanarak, senaryodaki karakterleri ve o dönemi yaşayarak oynadıklarını vurguladı. Tuzcuoğlu, Başkan Sözlü ile birlikte filmin çekiminde hep yanlarında olan Adanalılara teşekkür etti. Filmin Yönetmeni Kemal Uzun ise TRT TV Filmleri Projesi kapsamında çektikleri filmin yapımcılarına, destek veren Adana Büyükşehir Belediyesi, Altın Koza, Kozan Belediyesi ve Kozan halkına şükranlarını sundu.


Konuşmaların ardından salonu dolduran davetliler, sıkıyönetim ve darbe döneminde yaşananların beyaz perdeye yansımasını ilgi ve dikkatle izledi. Filmin sonunda galaya katılan oyuncular, seyircilerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Ankara Yazı-Veda Mektubu, 200’ü aşkın sinemada vizyona girdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık