Ana Sayfa Siyaset Demirçalı: ''Helikopter Neden Düştü?''

Demirçalı: ''Helikopter Neden Düştü?''

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, 4 askerimizin şehit olmasına yol açan Skorsky helikopterinin düşme gerekçesi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a sordu, “Bugüne kadar kaç Skorsky helikopterimiz düştü, kaç askerimiz şehit oldu?” dedi.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2013 Çarşamba 12:02
Demirçalı: ''Helikopter Neden Düştü?''

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, 4 askerin şehit olduğu Skorsky helikopterinin düşmesi olayını meclis gündemine taşıdı.

Ali Demirçalı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, bilhassa, S-70 Skorsky tipi helikopterlerin belirli aralıklarla kaza kırıma uğramasının milletimizin canını yaktığını ve askerlerimizin hayatına mal olduğuna dikkat çekerek, şöyle dedi:

“Kazaların, aynı tip ve marka helikopterle gerçekleşmesi şüphesiz soru işaretlerini artırmakta, kuşkuları tırmandırmaktadır.Devamlı kaza kırıma uğrayan, Skorsky helikopterler için “UÇAN TABUT” tanımının yapılmasına yol açmış, uzun süredir kullanılan bu helikopterlerin uçuş saatlerinin dolduğu, bu açıdan uçurulmalarının sakıncalığı olduğu gerekçeler öne sürülmektedir.

Maalesef TSK’nın hava unsurları yıllar boyu bu tip kazalarla karşı karşıya kalmış, kazaları toplumsal bir hassasiyetle soruşturmayı refleks haline getirmeden önce önlemeye dönük herhangi bir çalışma yapılamamıştır. Bu kazalarda, yetişmiş yüzlerce askerimizi kaybetmemize rağmen, soruşturmaların gizliliği gerekçeleriyle, kamuoyu hiçbir şekilde tatmin edici bir cevap bulamamıştır.”

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, helikopter kazaları ile ilgili Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı yanıtlaması istemiyle yönelttiği 9 soru şöyle:

“1-Ankara’da 17 Aralık tarihinde 4 askerimizin şehit olmasına yol açan Skorsky helikopterinin düşme gerekçesi nedir?

2- Düşen helikopter ’in düzenli bakım raporları var mı? En son bakımı ne zaman yapılmıştır?

3-Türkiye’de, Kara Kuvvetleri, Jandarma ve Deniz Kuvvetleri’ne ait bu güne kadar kaç S-70 Skorsky kazası yaşanmış kaç askerimiz şehit olmuştur?

4- Aynı tip helikopterlerin 2012 yılında da peş peşe kaza kırıma uğraması "S-70 Skorsky helikopterlerin metal yorgunu ve uçuş saatlerini doldurmuş olmasından mı kaynaklanmaktadır?

4-Skorsky helikopterinin kabul edilen maksimum uçuş ömürleri asgari kaç saattir? Ankara’da düşen helikopterimizin toplam uçuş saati nedir?

5-TSK bünyesinde S-70 Skorsky helikopterden kaç adet bulunmaktadır?

6-Bu helikopterlerin modernizasyonu kaç yılda bir gerçekleşmektedir?

7-Anılan helikopterlerin düşüş nedenleri arasında; arıza, ihmal, sabotaj, pilotaj hatası vb. gibi sebeplerden en çok hangisi gerçekleşmektedir?

8-TSK bünyesinde bugüne kadar kaza kırıma uğramış helikopter kazaları neticesinde, ne gibi önlemler alınmış ve uygulanmaktadır?

9-Türkiye, helikopter kazalarında, dünya ülkeleri arasında kaçıncı sırada bulunmaktadır?”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ülkenin gerçek gündemi geçim

Ülkenin gerçek gündemi geçim

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık