Ana Sayfa Gündem Demirçalı: "TSK'da 14 günde 6 astsubay intihar etti"

Demirçalı: "TSK'da 14 günde 6 astsubay intihar etti"

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, son on yılda intihar eden asker sayısının iç güvenlik harekâtında şehit olan personel sayısından daha fazla olduğunu, son 14 günde 6 Astsubay’ın intihar ettiğini belirterek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a “İntihar vakaları, önemli bir sorunu ve geniş bir kitleyi ilgilendirmektedir. Bu konuda hangi tür önlemler alındı” diye sordu.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2013 Cumartesi 14:26
Demirçalı:

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Türk Silahlı Kuvvetlerinde son 14 günde 6 Astsubayın intihar ettiğini, iktidarın bu olaylara duyarsız kalmasını eleştirdi.

Ali Demirçalı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde,  “11 - 25 Kasım 2013 tarihleri arasında 14 günlük süre içerisinde toplam altı astsubayın, son üç yılda, 47 astsubayın, son bir ayda ise 6 astsubayın intihar etmesini hiç kimse bireysel bir vaka, ailevi nedenler ve bilinmeyen sebepler gibi ucuz kavramlarla açıklanması mümkün değildir. Çünkü yaşanan bu intihar vakaları, önemli bir sorunu ve geniş bir kitleyi ilgilendirmektedir.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaşanan sorunların temelinde;  ekonomik ve sosyal beklentiler, iş yerlerinde karşılaştıkları  Mobbing ve mesleki tatminsizliklerin en önemli etkenler olarak göze çarptığına dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, “İstatistiklere göre; son on yılda intihar eden asker sayısı iç güvenlik harekâtında şehit olan personel sayısından daha fazladır. Profesyonel askerler içerisindeki en yüksek intihar oranı da astsubaylarda bulunmaktadır. O nedenle bu intiharları “Bunalıma girdi, silahını ateşledi” diye geçiştirmek yerine neden sonuç ilişkilerinin üzerine gitmek gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

ASTSUBAYLAR İNTİHARLARINA ÖNLEM ALIYOR MUSUNUZ?

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı,  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, astsubay intiharları ile ilgili 7 soru yönelterek bunlara yazılı yanıt vermesini istedi. Demirçalı’nın Bakan Yılmaz’a yönelttiği sorular şöyle:

“1-Astsubay İntiharlarının bu kadar artması bir sinyaldir ve arkası gelecek demektir. Silahlı Kuvvetlerde görev yapan Asker, astsubay ve subay intiharlarının sebeplerinin araştırılması ve çözüm yollarının bulunması için TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması düşünüyor musunuz?

2-2002 yılından önergeme cevap vereceğiniz tarih aralığında, TSK bünyesinde yaşanan intihar ve intihara girişim olaylarının toplam sayısı nedir? 2002-2013 yılları arasında Terörle mücadele kapsamında şehit olan TSK mensubu sayısı nedir?

3-Bakanlık ve TSK olarak yaşanan bu krizi doğrultunda ne gibi önlemler alınmakta ve bir an önce müdahale edilmesi adına yapılan çalışmalar nelerdir?

4- Yaşanan intihar olaylarında; mobbing, çalışma şartları ve özlük hakları konularında yaşadıkları sorunlara dair ne gibi önlemler almayı planlıyorsunuz?

5-Silahlı Kuvvetlerde görev yaparken asker kişilerin intihar etmesi halinde ortaya çıkan zararların tazmini noktasında bugüne kadar açılmış olan davalardan kaçı idare aleyhine sonuçlanmıştır? Aleyhte sonuçlanan bu davalar neticesinde, idare tarafından ödenmek durumunda kalınan toplam tazminat tutarı nedir?

6-AİHM, intiharla ilgili "Türkiye'nin etkili soruşturma yapmadığına hükmederek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ilgili maddesinin ihlal ettiği gerekçesiyle kaç davadan mahkûm edilmiştir?

7-TSK bünyesindeki Rehberlik ve Danışma Merkezlerinin (RDM) psikiyatrik inceleme amacıyla kaç personelle görüşülmüş? Kaçı tedavi amacıyla hastaneye sevki gerçekleşmiştir?”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Seyhan’da hizmet ve projelere devam

Seyhan’da hizmet ve projelere devam

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık