Ana Sayfa Siyaset Develi: ''Enerji dağıtım ihaleleri sonrası işçi kıyımı yaşanıyor''

Develi: ''Enerji dağıtım ihaleleri sonrası işçi kıyımı yaşanıyor''

CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, Enerji Dağıtım şirketlerinin özelleştirme adı altında peşkeş çekilmesi sonrasında tüm Türkiye’de binlerce işçinin sendikasızlaştırılarak köleleştirildiğini, buna karşı direnenlerin ise işten çıkarıldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2014 Pazar 13:22
Develi: ''Enerji dağıtım ihaleleri sonrası işçi kıyımı yaşanıyor''

Diyarbakır bölgesi enerji dağıtım şirketinin Başbakan’ın ‘medya havuzuna’ 100 milyon lira koyduğu iddia edilen Abdullah Tivnikli’nin şirketi EKSİM’e 387 milyon dolara satıldığını, bu şirketin şirketi devraldıktan sonra sadece 6 ay içinde şirketin önceden gelen alacaklarını tahsil ederek ödediği parayı çıkarıp kara geçtiğini söyleyen CHP Adana Milletvekili Turgay Develi,’ özelleştirme sonrasında bu şirketlerde işiçi kıyımı yaşanacağını, taşeronlaşma ve işten çıkarmaların olacağını TBMM’de kürsüsünde defalarca anlattım. Şimdi Taşeronlaşmaya ve kötü koşullarda çalışmaya zorlanan, direnenlerin işten çıkarılmalarının nedeni budur. DEDAŞ yüzlerce işçiyi işten çıkardı, taşeronlaştırdı şimdi de kötü koşullarda ve düşük ücretle çalıştırmaya çalışıyor. Direnen DEDAŞ iççileri haklıdır ve işçilerin mücadelesini destekliyoruz’ dedi

DEDAŞ’ta yaşanan kötü çalışma koşullarına karşı direnişin Adana merkezli TEDAŞ’da da yaşandığını Hatay ve ilçelerinde 200’e yakın işçinin taşeronlaşma nedeniyle kapı önüne koyulduğunu söyleyen Turgay Develi,’ Bunlardan önce BEDAŞ’ta da 500 işçi kapı önüne konulmuştu. Hatay da 200 işçinin başına gelerek yaşananlar da daha başlangıç. Taşeronlaşma ve işçi kıyımı sürecektir. Çünkü bunlar küresel finansın dayattığı özelleştirme politikalarının sonucudur. AKP iktidarı için işçinin, işçinin emeğinin bir değeri yoktur’ şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi CHP Adana Milletvekili Turgay Develi enerji dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesine ve burada yaşanan ihale skandallarını TBMM kürsüsünde dile getiren konuşmaları ile biliniyor. Turgay Develi’nin mücadelesi sonucu özelleştirme ihalelerinde şirketlere haksız şekilde bırakılan yaklaşık 400 milyon lira para ortaya çıkarılmış, AKP hükümeti özelleştirme ihaleleri şartnamelerinde değişiklik yapmak zorunda kalmıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Ceyhan’da yarın seçim var

Ceyhan’da yarın seçim var

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık