Ana Sayfa Gündem Devlet Bahçeli Köprüsü kanun ve mevzuata uygun

Devlet Bahçeli Köprüsü kanun ve mevzuata uygun

Temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü’yle ilgili “projesi yok” iddialarını, Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu çürüttü.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2016 Salı 12:15
Devlet Bahçeli Köprüsü kanun ve mevzuata uygun

İki yıldır “Adana Büyükşehir Belediyesi’nin büyük, vizyonel bir projesi, çalışması yok” diye kamuoyunda feryat figan edenler, dev bir projeyle ilgili temel atılır atılmaz, inanılmaz bir hazımsızlık içinde, şaşırtıcı bir refleksle Devlet Bahçeli Köprüsü’nün projesi bulunmadığına dair iddialar öne sürmeye başladı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün siyasi rakipleri de bu iddiaların ulusal medyada yer almasını sağlayarak, karalama kampanyasının Türkiye’ye yayılması için faaliyette bulunuyor. TMMOB’un daha önce; 3. Boğaz Köprüsü, Marmaray, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ile ODTܒden geçecek Bağlantı Yolu Projesi gibi çalışmalara da itiraz ettiği gerçeğinin gözardı edilmemesi, değerlendirmelerin buna göre yapılması daha akılcı olacaktır.

PROJE VAR VE YASAL EKSİK YOK...

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının basın toplantısı düzenleyerek, temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü’nün projesi bulunmadığına dair iddialar öne sürmesi üzerine, Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu açıklama yaptı. Devlet Bahçeli Köprüsü'nün projesinin bulunmadığı iddialarının gerçekle ilgisi olmadığını belirten Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu, "Köprümüzün projesi olmasa ilgili kurumlar onay vermezdi.
Köprünün avam projesini (ön proje) yaptık. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü bunlara onay verdi. Avam proje üzerinden biz ihaleye çıktık. Yaptığımız tüm işler ilgili İhale Kanunu'na uygun. Hiçbir eksiğimiz yok. Yapılan ihale içerisinde, uygulama projesinin yapımını biz yükleniciye verdik. İhaleyi alan yüklenici bu uygulama projesini yapıp bize verecek. Biz inceleyip kontrol edeceğiz ve yaptığımız bu projeyi de DSİ'ye onaylatacağız. Hepsi kanun ve mevzuata uygundur. Kamu İhale Kurumu'na yapılan ihaleyle ilgili bir itiraz var. İlgili kurum, yapılan itirazı değerlendirip sonuca bağlayacak” dedi.

GELİŞEN KOŞULLARA GÖRE PROJE HAZIRLANDI

Bekaroğlu, kamuda avam proje ile ihaleye çıkılmasının alışılmış bir uygulama olduğunu da kaydederek, master plana uygunluğu tartışmasıyla ilgili de "Bu master plan olmadığı için, gelişen koşullara göre bir proje hazırlandı" diyerek, eleştirilerin mesnetsiz olduğunu vurguladı.

Öte yandan TMMOB’a bağlı meslek odalarının düzenlediği basın toplantısında Devlet Bahçeli Köprüsü’nün projesinin bulunmadığına yönelik iddiaların, Doğan Haber Ajansı Adana Bürosu’nca servis edilmesinin ardından Hürriyet Gazetesi internet sitesinde yayınlanması üzerine, Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Doğan Haber Ajansı Adana Bürosu yöneticilerini ziyaret ederek, bilgi paylaşımında bulundu. Bilgi paylaşımının ardından hazırlanan yeni haber servis edildi ve Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu’nun, köprünün projesi bulunduğuna dair belgelere dayandırarak yaptığı bilgilendirme ışığında haber yapıldı. Böylece ilk haberdeki iddiaların dayanaksız olduğu kamuoyuyla paylaşıldı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık