Ana Sayfa Gündem Diyabetlilerin yüzde 46'sı hastalıklarının farkında değil

Diyabetlilerin yüzde 46'sı hastalıklarının farkında değil

AK Parti Adana Milletvekili Prof.Dr. Necdet Ünüvar, diyabetlilerin yaklaşık yüzde 46'sının hastalıklarının farkında olmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2015 Cumartesi 00:45
Diyabetlilerin yüzde 46'sı hastalıklarının farkında değil

Ünüvar, yazılı açıklamasında,  diyabetin, kanser ve kalp damar hastalıkları gibi dünyada ölüm nedeni olarak sayılan kronik hastalıklar arasında ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

Diyabetin,  her yaş grubunu tehdit ettiğini belirten Ünüvar, şunları kaydetti:

''Özellikle yaşam tarzımızda değişiklikler, kentleşme oranın artması, fiziksel aktivitelerde azalma, bilişim ve teknolojinin yan etkileri dünyada diyabetli birey sayısını hızla arttırmaktadır.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun verileri gösteriyor ki Dünya nüfusunun %8.3’ünde diyabet mevcuttur.

2013 yılı verisine göre dünyada 382 milyon kişi diyabet hastalığı ile yaşamaktadır.

Yapılan projeksiyon çalışmaları gösteriyor ki bu konuda önlemler alınmaz ise dünyada 2035 yılında diyabetli sayısı %55 artacak ve 590 milyon rakamına ulaşacaktır.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun 2035 yılı tahminleri arasında Türkiye, diyabetin dünyada en yüksek olacağı ilk 10 ülke arasında yer almıştır.

Diyabetli bireylerin yaklaşık %46’sının hastalığının farkında olmaması ise bu konuda önemli bir bir ayrıntıdır.

Hükümetimiz 2002 yılından bugüne özellikle halk sağlığını tehdit eden Sigara ile Mücadele, Uyuşturucu Kullanımı ile Mücadele, Kanserle Mücadele ve Obezite ile Mücadele,  önemseyerek çalıştığı konular arasında yer almaktadır.  Bu mücadelelerle,  Dünyada örnek gösterilen çalışmalara imza atmayı başarmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde  “Türkiye Diyabet Programı 2015-2020” yayınlanmış ve  hedef olarak ulaşılması gereken 5 amaç belirlenmiştir.

Bu amaçlar; etkin diyabet yönetimi için politika geliştirmek ve uygulamak, diyabetin önlenmesini ve erken tanı konmasını sağlamak, diyabet ve komplikasyonlarının etkin tedavisini sağlamak, çocukluk çağında diyabet bakım ve tedavisini geliştirmek, Tip 2 diyabet ve obeziteyi önlemek,  diyabet ve diyabet programını etkin izlemek ve değerlendirmek hedefi olarak takvime bağlanmıştır.

14 Kasım Dünya Diyabet günü olarak bilinir ve tüm ülkeler bugünde toplumları bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak adına etkinlikler düzenler.

Endokrinoloji Uzmanı bir Doktor  olarak tavsiyem yılda bir defa da olsa Açlık Kan Şekerinizi mutlaka ölçtürmeyi ihmal etmeyin ve yaşam tarzınıza dikkat ederek sportif aktivitelere önem verin.''

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Toplu taşıma araçlarına yakıt desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık