Ana Sayfa Gündem Doktora ödül yerine ceza… 

Doktora ödül yerine ceza… 

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2021 Cuma 16:48
Doktora ödül yerine ceza… 

30 Haziran'da Resmi Gazete'de yayınlanan, 1 Temmuz'da yürürlüğe giren "Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği"ne tüm yurtta tepkiler sürerken, Adana Tabip Odasında Bir araya gelen Adana Tabip Odası (ATO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) , Genel Sağlık-İş Sendikası ile Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Adana Şube Başkan ve üyeleri pandemi döneminde yürürlüğe giren, iş güvencesi ve özlük haklarını olumsuz etkileyen yeni yönetmeliğe karşı tepki göstererek basın açıklaması yaptı.

 [/caption]

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş açıklamasında, ölümü göze alarak sağlık hizmeti veren hekimlere ödül yerine ceza verir gibi yönetmelik hazırlandığını belirtti.

Ceza sözleşmesinde Aile Hekimliği sistemindeki sorunlara hiç bir çözümün bulunmadığını da vurgulayan Başkan Uzm. Dr. Menteş, şunları söyledi:

“Sağlıkta şiddete karşı bir çözüm yok. Covid’in meslek hastalığı sayılmasına karşı veya pandemide sağlık emekçilerinin korunmasına dair bir önlem yok. Nüfusların maaş korunarak düşürülmesi, dolayısıyla halkın daha iyi hizmet alabilmesine dair bir düzenleme de yok.  Varsa yoksa sağlık emekçilerine yeni iş yükleri, yeni ceza maddeleri var. Bu yönetmelikle iş güvenliği dâhi aile hekimlerine yükleniyor. Bu yönetmelikle ASM emekçileri, kanuni temeli bilinmeyen komisyon’ların keyfine bırakılıyor, iş güvencesiz bırakılıyor. Sanki ülkemizde sağlık emekçilerine şiddet yokmuş da sağlık emekçileri şiddet uyguluyormuşçasına ceza maddesi konuluyor.  Yönetmelik çıktığı günden itibaren yönetmeliğe karşı çıktık. Sağlıkla ilgili yapılacak değişiklerin, sahada çalışan emekçiler ve onların odaları dernekleri ve sendikaları ile birlikte yapılması gerektiğini söyledik. Sağlık bakanlığı’na bu yönetmeliği geri çekmesi için tekrar çağrı yapıyoruz. Yönetmelik geri çekilene kadar eylem ve açıklamalarımıza devam edeceğiz.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 4 şehit

Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 4 şehit

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık