Ana Sayfa Gündem ''Dolmuşa zam kaçınılmaz hale geldi''

''Dolmuşa zam kaçınılmaz hale geldi''

Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, akaryakıt fiyatlarına yapılan sürekli zamlara rağmen şehirde hizmet veren dolmuş ve özel halk otobüslerinin yolcu taşıma ücretlerine iki yıla yakın süredir zam yapılmadığını belirterek, fiyat artışının kaçınılmaz hale geldiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2014 Pazar 10:08
''Dolmuşa zam kaçınılmaz hale geldi''

Oda Başkanı Nihat Sözütek, şehir içi taşımacılık yapan dolmuş ve özel halk otobüslerine yaklaşık 22 aydır zam yapmadıklarına buna karşılık, her iki haftada ya da ayda bir akaryakıta zam geldiğine dikkat çekerek, "Ortadoğuda savaşlar oluyor, petrol fiyatları yükseliyor, ülkemizde akaryakıta zam üstüne zam geliyor. Bunun faturasına da araç sahipleri ile toplu taşımacılar ödüyor. Ülkemizde yapılan bir ankette, son bir yılda gıda maddelerine yapılan zam oranı yüzde 83.8 olmuş. Mazot fiyatları benzin fiyatlarını yakalamak üzere. Esnaf, kaçak mazot ve 10 numara yağ kullanıyor. Birçok yerde bu yüzden araçlar yandı, insanlar öldü. Bunlar olsun istemiyoruz. Ama Adanalı'ya bu durumu duyurmak zorundayız. Yaklaşık 7 - 8 ay önce de bunun duyurusunu yapmış, dolmuşa, otobüse zam gelirse şaşırmayın demiştik. Çünkü, zamlar geliyor, biz gögüslüyoruz, zamlar geliyor, biz göğüslüyoruz. Esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı" ifadelerini kullandı.


Diğer hizmet ve ürünlere yapılan zamlara sessiz kalan vatandaşın, dolmuş - otobüs ücretleri gündeme gelince sesini yükselttiğine de işaret eden Sözütek,  şunları kaydetti:

"Vatandaş haklı, çünkü burada bir muhatab var. O da dolmuşcu ve özel halk otobüscü esnafımız. Ama gelin bakın, onlar bu hizmeti vermek için ne mücadeleler yapıyoruz. Kimseyi farklı şekilde suçlamak istemeyiz. Ama biz o depoya mecburuz mazotu koymaya, klimayı çalıştırmaya, aküyü, lastiği yenilemeye, motoru sağlıklı tutmaya. Olmazsa olmazımız bunlar. Adanalı hemşerilerimizin, yolcularımızın bu süreçte bizi anlayışla karşılayacağına inanıyorum. Gaziantep, Mersin, Hatay'da sivil toplu taşıma ücretleri 2.50 liraya yükseldi. Biz, bugün halen sivili 1.50, öğrenciyi 1.75 liraya taşıyoruz. Özel halk otobüsleri ise sivili 1.60, öğrenciyi 1.40 liraya taşıyor. Belediye ise sivil - öğrenci 1.30 liraya taşıyor. Burada da haksız rekabet var. Yeni talebimiz ise dolmuşta sivil 2.25, öğrenci 1.85, özel halk otobüsünde sivil 2 lira, öğrenci 1.80 lira olması yönünde. Yapacağımız zamdan sonra bile Türkiye'de en ucuz toplu taşıma yine Adana'da olacak.''


Başkan Sözütek, ileriki süreçte, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile elele verip bir fikir ve düşünce birliği yaparak, bir ortak akıl içerisinde, bir ortak havuzla Adana toplu taşımanın geleceğini kurmaya çalışacaklarını da belirtirken, "Şu anda, zaten belediyemizin toplu taşımada büyük oranda zararı mevcut, olmamalı. Büyükşehir Belediye Bşakanımızın Allah yardımcısı olsun. Artık Karaisalı'dan Tufanbeyli'ye, Pozantı'dan, Yumurtalık'a kadar her şartta hizmet vermek zorunda. Toplu taşımada, haksız rekabet de olmamalı. Bu esnaf başkana oy verdi. Hiç kimsenin esnafı mağdur etmeye hakkı yoktur. Sayın Sözlü bunu yapmayacaktır, buna inanıyorum. Sayın Başkan da Hz.Ömer'in adaleti var. Bunu yüzünü de söyledim. Ama ,bizim esnafımız gerçekten çok zor durumda. Esnafı da yok edersek, hizmet sektörünü kim devam ettirecek'' dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Park Vadi Tesisleri törenle açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık