Ana Sayfa Yaşam Dr. Mavruk Antarktika Yolcusu

Dr. Mavruk Antarktika Yolcusu

“2016 Türk Antarktik Bilim Seferi”ne Çukurova Üniversiteli Bilim İnsani Dr. Mavruk da Katılacak.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2016 Cuma 08:27
Dr. Mavruk Antarktika Yolcusu

Türkiye’nin önde gelen bilim insanları, bilimsel araştırmalar yapmak amacıyla dünyanın en soğuk ve ulaşılması zor kıtası Antarktika’ya gidiyor.‘2016 Türk Antarktik Bilim Seferi’ne katılacaklar arasında Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanı Dr. Sinan Mavruk da bulunuyor. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler-Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı öğretim elemanlarından Dr. Mavruk, 7 üniversite ve TÜBİTAK’ta görevli 13 uzman ile 15 gün boyunca beyaz kıtada kalarak bilimsel araştırmalar yapacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın desteğiyle 2012’de başlatılan Antarktika’da üs kurma çalışmalarında “2016 Türk Antarktik Bilim Seferi” rotası belirlendi. Farklı bilim dallarından bilim insanlarının katılacağı sefer nisan ayında gerçekleşecek.

Türkiye ve Ukrayna’nın ortaklaşa yürüttüğü sefere Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), Türkiye Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi (TAKBAM), TÜBİTAK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden bilim insanları katılacak.

Seferlerin Amacı Antarktika'da Araştırma Üssü Kurmak.

Sefer konumunun Antarktika, Gallindez Adası olarak belirlendiği bilimsel araştırma seferiyle Antarktika'da kurulması planlanan ulusal araştırma üssü için önemli veriler toplanacağı belirtiliyor. Böylelikle TÜDAV ve TAKBAM tarafından bir takım ön girişimler yapılarak ülkemizin Antarktika kıtasındaki ilk deniz araştırma seferi 2016 yılının Nisan ayında Ukrayna ile ortak bir program kapsamında hayata geçirilecek. ‘2016 Türk Antarktik Bilim Seferi’yle Antarktika’ya gidecek olan 13 kişilik öncü ekip, buradaki araştırma olanaklarını tanımlayacak ve biyoçeşitlilik, deniz kirliliği, deniz buzu gözlemleri, jeoloji ve tıp alanlarında gözlemler ve ölçümler gerçekleştirecek.

Dr. Mavruk; “Üniversitemiz Açısından Önemli Bir Altyapı Sağlayacak.”

Bu ekip içerisinde yer alan Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler-Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı öğretim elemanlarından Dr. Sinan Mavruk balıkların embryonik ve larval evrelerde oluşturdukları topluluklar ile ilgili incelemeleri gerçekleştirecek.

Seferle ilgili bilgi veren Dr. Mavruk şunları kaydetti;

“Antarktika (Güney) Okyanusu, Gallindez Adası’nda yer alan Vernadsky Araştırma İstasyonu dolaylarında kıyısal kesimde ihtiyoplankton örneklemeleri yapmayı planlamaktayız. Böylece elde edilen türlerin morfo-metrik, taksonomik ve ekolojik özellikleri ile ilgili veri toplanarak; gelecekte yapılması planlanan çalışmalar için bir altyapı oluşturulacağını düşünüyoruz. Bölgedeki buz örtüsünün değişken olması ve hava koşullarını tahmin etmenin güçlüğü dolayısıyla istasyon sayı ve konumlarına saha ekibi tarafından örnekleme alanına varıldığında karar verilecek. Bu yolla gelecekte kıtada yapılması planlanan ulusal araştırmalar için de üniversitemiz açısından önemli bir altyapı sağlanmış olacak.”

“2016 Türk Antarktik Bilim Seferi Ulusal Çıkarlarımız Bakımından Önemli…”

Kıtada yapılacak olan çalışmaların ulusal çıkarlarımız bakımından da önemli katkılar getireceğini savunan Dr. Sinan Mavruk açıklamasına şöyle devam etti;

“Hiçbir devlete ait olmayan ve yerli halkı da bulunmayan Antarktika Kıtası’nda birçok ülke hak iddia ediyor. Türkiye'nin de taraf olduğu 1961'de yürürlüğe giren "Antarktika Anlaşması" ile kıtada herhangi bir ülkenin askeri varlık bulundurması engellenmiş ve kıtanın yalnızca bilimsel araştırmalar amacıyla kullanılabileceği deklare edildi. Bu anlaşma kapsamında 2041 yılına kadar tüm ülkelerin Antarktika üzerindeki hak iddiaları dondurulmuş, dolayısıyla sorun ertelenmiştir. Kıtanın geleceği ile ilgili söz sahibi olmak isteyen devletler çevre kirliliği, balıkçılık, biyoçeşitlilik, iklim bilimleri gibi konulara odaklanan araştırma istasyonları ile kıtada varlık gösteriyor. TAKBAM ve TÜDAV'ın 2012 yılında başlayan girişimleri ile ülkemiz de Antarktika'da bir araştırma üssü kurmayı hedefliyor. Bu yönde bir yasa 19.02.2016 tarihinde TBMM’de onaylandı. Bu kapsamda atılan öncü adımların en önemlilerinden biri olarak ülkemiz TAKBAM, TÜDAV ve Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi ortaklığı ile deniz bilimleri araştırma seferi düzenleyecek olup, bu sefer ülkemiz açısından bir ilk niteliğindedir. Bu sefer kapsamında kazanılacak olan deneyim, Antarktika’da kurulması planlanan Ulusal Araştırma Üssünde yapılması öngörülen çalışmalar için temel teşkil edecektir. Ayrıca bu araştırma seferi ile kıtayla ilgili olarak deneyimli personel yetiştirilmesi için önemli bir adım atılmış ve üssün altyapısının oluşturulmasına katkı sağlanmış olunacaktır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sokak düğünlerine izin verilmesin

Sokak düğünlerine izin verilmesin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık