Ana Sayfa Eğitim Eğitime ayrılan pay yeterli değil

Eğitime ayrılan pay yeterli değil

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan payın yeterli olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2022 Pazartesi 13:02
Eğitime ayrılan pay yeterli değil

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan payın yeterli olmadığını söyledi.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan payın, AKP iktidarları döneminde sürekli düşerek adeta yok olduğunu öne sürdü. Koncuk, 2002 yılında yüzde 17 olan eğitim yatırımlarının MEB bütçesi içindeki payının, 2020 yılında yüzde 4,65 olarak kaydedilirken 2021 yılında, Covid-19 salgınının da etkisiyle kısmi bir artış ile yüzde 7,69’a çıkan eğitim yatırımlarına ayrılan payın geçmişten gelen ve yeni ihtiyaçları karşılamak için yeterli olmadığını iddia etti.

Koncuk, e ğitim yatırımlarına yüzde 7,6’lık ayrılan pay ile, 100 binin üzerinde yeni derslik ihtiyacını artan inşaat maliyetleri ile karşılanacağını ve ihtiyaç duyulan 100 binin üzerinde yeni derslik ihtiyacını Bakanlık olarak nasıl finanse edeceğini verdiği önerge ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Okullarımıza öğrenci başına hijyen ödeneği 200 TL olmalıdır!

Koncuk, Covid-19 tedbirleri kapsamında okullara gönderilen ödenek yetersiz kalınca, salgın ile mücadelenin maddi yükü, velilerin sırtına yüklendiği, Omicron varyantının hızla pik yaptığı bugünlerde “Temizlik ve hijyen ödeneği” adı altındaki tutarda Bakanlığın ivedilikle bir artışa gitmesinin gerektiğini ve bu artışın öğrenci başına 200 lira olması gerektiğini bildirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık