Ana Sayfa Ekonomi Ekmeğe zammı geliyor?

Ekmeğe zammı geliyor?

Adana ESOB'a bağlı Adana Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Mahmut Alptekin, Halk Ekmek, Suriye Ekmeği, AVM'ler ve piyasada cirit atan korsan fırınların yaptığı haksız rekabet yüzünden, devletine vergisini ödeyen, primini yatıran, kayıt altındaki fırıncı esnafının iflasın eşiğine geldiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2015 Pazar 14:03
Ekmeğe zammı geliyor?

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Kazım Barışık'ı, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaret eden Adana Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Alptekin, sıkıntılarını dile getirdi, çözüme destek istedi.

Başkan Alptekin, Adana'da halen odasına kayıtlı 360 fırın yer alırken, şehirde en az 200 korsan fırın ile Büyükşehir Belediyesi'ne ait üretim kapasitesi çok yüksek 4 büyük ekmek fabrikası bulunduğunu, ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin de rastgele yerlerde, sağlıksız şekilde Suriye ekmeği sattığını belirterek, "Bu yetmedi, büyük AVM'lerin yanı sıra daha küçük marketler de ekmek üretip, raflarında müşterilerine satıyorlar. Lahmacun fırınları da ekmek üretiyor. Vergiye gelince bizden çok düşük veriyorlar. Biz bir ekmeğin fişini kesmesek, 190 milyon ceza yiyoruz. Suriyelilere karışan yok. Piyasada adeta fırıncı esnafından çok alakasız kurum ve kişiler ekmek satıyor. Adana'da bizim ürettiğimiz ekmeğin fiyatı 90 kuruş ama 6 yıldır ama haksız rekabet yüzünden hala 70 kuruştan satamıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, 40 kuruşa halk ekmek satıyor. Diğer şehirlerde fırıncılar ile belediye arasında 10 ile 20 kuruş fark var. Adana'da 50 kuruş fark var. Bu meseleye mutlak sağlıklı bir çözüm bulmamız kaçınılmazdır" dedi.

Alptekin, fırın başına üretimin sürekli azaldığını, çalışanların maaşlarını ödeyemez hale geldiklerini, çoğu fırıncı esnafının, en az işçiyle ekmek çıkarmaya çabaladığına da işaret ederek, "1 milyon 600 bin nüfuslu Adana'da Büyükşehir Belediyesi, 280 bin halk ekmek çıkarıyor. 200 bin kadar da Suriye Ekmek satılıyor. Korsan fırınlar 100 bin, büyük marketler de 100 bin ekmek satıyor. Geriye ne kaldı. Fırın başı hesapladığınızda bin ekmek ancak düşüyor. Herkes yatırım yapmış. Her fırında 6 - 7 işçi çalışıyor. Yazık, günah. Herkes evinde yatarken biz Adana'nın köyüne, merkezine yağmurda, çamurda 10 bin bakkala ekmek dağıtıyoruz. 5 bin işçi çalıştırıyoruz. Türkiye'de ekmekten ucuz ne var. Biz halkın düşmanı değiliz. Devletini, milletini seven insanlarız. Biz de vergi ödüyoruz, devlete yük değiliz. Biz de bu memlekette, bu bayrağın altında yaşıyoruz. Ama bugün için gidişatımız çok kötü. Borçlu esnafım, suyunu, elektriğini, vergisini ödeyemiyor, bankadan çıkmıyor. Her tarafımız icralık. Sıkıntılıyız. Bu duruma acil müdahale şart oldu. Yetkililerden destek istiyoruz. Aksi halde fırıncı esnafı bitecek" diye konuştu.

Birlik Başkanı Barışık da, fırıncı esnafının içerisinde bulunduğu sıkıntıları aşması için, öncelikle konunun muhatabı kurumların, ellerini vicdanlarına koyarak, uygulamaların öyle sürdürmelerini, aksi durumun sorunları daha da artıracağını söyledi.

Barışık, Adana'daki fırın sayısı ve ekmek üretiminin mutlak kayıt ve kontrol altına alınmasını, bunun aksinin hem israfa yol açıp, hem de ülke ekonomisine ve üreticiye zarar vereceğine işaret ederken, "Anayasamızın 173.maddesi; ‘Devlet esnaf ve sanatkârlarını, koruyucu ve kollayıcı tedbirler alır' demektedir. Devletine vergisi ödeyen, primini yatıran, istihdam oluşturan fırıncı esnafım bugün mağdursa, çözümü de devletin kurumlarından korunup, kollanmayı beklemek de haklarıdır. Devlet, esnafıyla rekabet etmemeli, aksine destek olmalıdır. İlgili mercilerimizin gerekeni yaparak, esnafımızı rahatlatacağına inanıyorum. Bu konuda, bize düşen sorumluluk ve görevler neyse de yapacağımızın bilinmesini isterim" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyetleri arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık