Ana Sayfa Ekonomi Emekli açlık sınırının altında yaşıyor

Emekli açlık sınırının altında yaşıyor

CHP'li Bulut, Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube’sini ziyaret ederek, Şube Başkanı Ali Vuranay ve emekli vatandaşlarla bir araya geldi

Giriş Tarihi: 31 Aralık 2021 Cuma 12:10
Emekli açlık sınırının altında yaşıyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube’sini ziyaret ederek, Şube Başkanı Ali Vuranay ve emekli vatandaşlarla bir araya geldi. Emeklilerin sorunlarını dinleyen Bulut, “Açlık sınırının altında sefalet ücretiyle yaşamaya mahkûm edilen emeklilerin, maaşları zamlar karşısında kuşa döndü. Emekliler açlığa mahkum edilemez” dedi.

Şube Başkanı Ali Vuranay da CHP’li Bulut’a emeklilerin istemlerini şöyle sıraladı:

Asgari ücrete %50 oranında zam yapıldı. En az asgari ücretteki zam oranı kadar emeklilerimizin de hakkı. Seyyanen zamla beraber %25 artı enflasyon oranında maaşlarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. Ancak böylelikle emeklilerin rahat bir nefes alacağını düşünüyoruz. Ancak hükümet maalesef emekli zammından hiç söz etmiyor.

En düşük emekli maaşı 1500 lira. Geçinemiyoruz. 1500 TL maaş alanlar çocuklarının ellerine bakıyor. Emeklilerin büyük bir çoğunluğu torunlarına harçlık vereceklerine, torunlarından harçlık istiyor. 1500-1700-1800 lira geçim standartlarının çok çok altında bir rakam. Geçim standartlarının rakamlarını TÜİK belirliyor. Emeklilere yapılan en büyük kötülüklerden bir tanesi. Katsayıyı düşürüyor, 1500 liradan maaş bağlanıyor. Vatandaş, 9000 bin gün prim yatırmış ağlıyor. Sabah esnaf gezisi yaptım. Esnaf, “25-26 yıl prim yatırdım, 9 bin prim günüm vardı. 1300 lira maaş bağlandı, şu an iyileştirmeyle 1500 lira yapıldı” diyor.

Esnaf emeklisi ne kadar yüksek yatırırsa yatırsın katsayıyı düşürdüğü için maaşlar düşük bağlanıyor. Ama genele baktığımızda maaşlar ortalama 1500-1600 liradır. Emekli perişan durumda. Asgari ücretle yıllarca çalışmış. Ben 27 sene çalıştım, 2800 lira maaş alıyorum. Bu geçim standartlarının çok altında bir rakam. Bugün asgari ücretle çalışanlar da bizim insanlarımız. Onların daha iyi olmasını isterim ama asgari ücretlinin çok altında kaldık. “

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tarımsal girdi fiyatları arttı

Tarımsal girdi fiyatları arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık