Ana Sayfa Gündem Emekli bayram ikramiyesi 556 lira geriledi

Emekli bayram ikramiyesi 556 lira geriledi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) emeklilerin bayram ikramiyesinin enflasyona göre 556 lira gerilediğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2021 Salı 09:49
Emekli bayram ikramiyesi 556 lira geriledi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) emeklilerin bayram ikramiyesinin enflasyona göre 556 lira gerilediğini açıkladı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu Araştırma Merkezinden (DİSK-AR) yapılan açıklamada, Türkiye’de 13,3 milyona yakın emekli ve hak sahibi bulunduğunu belirtilerek, “Türkiye’nin en büyük toplumsal gruplarından birini oluşturan emekliler için bayram aynı zamanda ikramiye demek. Ancak fiyatlar başını alıp giderken emekli bayram ikramiyesi üç yıldır 1.000 lira olarak yerinde sayıyor” denildi.

Emekli bayram ikramiyelerinin asgari ücrete göre 763 lira, gıda enflasyonuna göre 677 lira ve ortalama enflasyona göre 556 lira eridiği kaydedilen açıklamada, emekli bayram ikramiyesinin asgari ücrete paralel artması durumunda bugün 1.763 lira olması gerektiği bildirildi.

DİSK-Ar açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Emekli bayram ikramiyesi ödenmeye başlandığı 2018 yılına göre hem asgari ücrete göre geriledi hem de yüksek enflasyon sebebiyle eridi. Mart 2018’de 1.603 lira olan asgari ücrete karşılık emekli bayram ikramiyesi 1.000 liraydı. Bu dönemde emekli bayram ikramiyesinin asgari ücrete oranı yüzde 62’ydi. Mart 2021’de ise emekli bayram ikramiyesinin 2 bin 826 lira olan asgari ücrete oranı yüzde 35’e düştü. Emekli ikramiyesinin asgari ücrete oranı korunsaydı 2021 yılında emekli ikramiyesinin en az 1.763 liraya yükseltilmesi gerekirdi. Böylece emeklilerin asgari ücret karşısında iki bayramda kaybı toplam 1.526 liraya ulaştı.

Artan fiyatlar karşısında da emekli bayram ikramiyesinin alım gücü düştü. Mart 2018 ve 2021 arasındaki üç yıllık dönemde TÜFE yüzde 56 oranında arttı. Buna karşılık emekli bayram ikramiyelerinde herhangi bir artış yaşanmadı. Böylece emekli bayram ikramiyesi enflasyon karşısında yüzde 56 eridi. Emekli ikramiyesi üç yılda enflasyona göre artırılsaydı en az 1.556 lira olması gerekirdi.”

Açıklamada, emekli bayram ikramiyelerinin asgari ücret artışına paralel artması gerektiği ifade edilerek, “asgari ücrete paralel bir bayram ikramiyesi artışı için her bir bayram ikramiyesi en az 1.800 lira olmalıdır” denildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çam ağaçlarını kesiyorlar

Çam ağaçlarını kesiyorlar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık