Ana Sayfa Eğitim Emeklilerin aylıklarındaki eşitsizlik giderilmeli

Emeklilerin aylıklarındaki eşitsizlik giderilmeli

CHP’li Barut, Türkiye'deki yaklaşık 13 milyon emekli ve hak sahibinin sorunlarının belirlenip çözüm üretilmesi için TBMM Başkanlığı'na başvurarak Meclis Araştırması istedi.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2021 Salı 15:29
Emeklilerin aylıklarındaki eşitsizlik giderilmeli

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye'deki yaklaşık 13 milyon emekli ve hak sahibinin sorunlarının belirlenip çözüm üretilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na başvurarak Meclis Araştırması istedi.

Emeklilerin sorunlarının belirlenmesi ile çözüm için seferber olunması amacıyla hazırladığı Meclis Araştırma önergesinin ayrıntılarını paylaşan CHP’li Barut, "Güzel ülkemizin düşman işgalinden kurtarılması, bağımsızlığına kavuşması ve sonsuza dek yaşaması amacıyla korunması için canlarını ve kanlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz kadar yaşamlarını çalışarak ülkesine adayan emeklilerimize de şükran borçluyuz. Ancak ne yazık ki emekli olup rahat etmeyi hak eden vatandaşlarımızın pek çok sorunu var" diye konuştu.
Emeklilerin karşı karşıya bırakıldığı sorunları ve çözüm için yapılması gerekenleri sıralayan Ayhan Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir. Bu anlamda devletimizin en önemli görevlerinden birisi de emeklilerin ve yaşlıların insan onuruna yakışan bir yaşam sürmelerini sağlamak, onları ekonomik ve  sosyal açıdan güçlendirmektir. Maalesef bu gerçeğe rağmen emeklilerimiz düşük maaşlar nedeniyle yaşamlarını sıkıntı içinde geçirmektedirler. Hele ülkemizde derinleşen ekonomik kriz ortamında, artan döviz kurları ve fahiş zamlar nedeniyle emeklilerimizin yaşamı çok daha olumsuz etkilenmektedir. Yıllarca çalışarak alnının teriyle ülkesine hizmet etmiş emeklilerimizi hala ekmek kuyruklarında ucuz ekmek almak için sıra bekliyor. Ömürlerinin yeni baharında huzuru arayan emeklilerimizin içinde bulunduğu koşullar kabul edilebilir değildir. Bu çerçevede emekli aylıklarının insanca yaşam koşullarına getirilmesini, maaşlar arasındaki eşitsizliğin, dengesizlik, adaletsizliğin giderilmesi gerekiyor.
Emeklilerimizin özellikle 2000 yılı ve sonrası emeklilerin aylıklarındaki eşitsizliğin giderilmesi zorunluluktur. Derhal emeklilerimiz için adil bir intibak yasası çıkarılmalıdır. Milli gelir artışından refah payı verilmeli, emeklilerimizin banka promosyonları yükseltilmeli, ilaç ve muayene katılım payı gibi maaşlarından yapılan kesintiler durdurulmalı, kültür, sanat, spor etkinliklerden ücretsiz olarak yararlanmaları sağlanmalıdır. Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen ikramiyeler enflasyon gerçeği gözetilerek iyileştirilmeli ve en azından yılda bir kez tatil yapmaları için adım atılmalıdır. Ayrıca ülkemizin kanayan yarası haline gelmiş ve toplumumuzun bütün kesimleri tarafından hakları teslim edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için de sözü uzatmadan acil çözüm bulunmalıdır. Emeklilerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan içinde bulundukları sorun ve sıkıntıların maddi ve manevi etkileriyle birlikte araştırılıp karşılaşılan sorunların çözümü için Meclis Araştırması açılması amaçlanmıştır."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sezer,

Sezer, "Şiarımız,gönül ve vefa sendikacılığı"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık