Ana Sayfa Gündem EMO, ''Halka rağmen santral olmaz''

EMO, ''Halka rağmen santral olmaz''

EMO Adana Şubesi, ranta, talana, çevre katliamlarına karşı, insanı ve doğayı savunmayı sürdüreceklerini bildirdi, “Arsuz’a Termik Santral yapmak yeni bir çevre katliamına yol açacaktır.” görüşünü savundu

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2016 Cuma 00:34
EMO, ''Halka rağmen santral olmaz''

Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi, günümüzde elektrik üretiminin vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu, ancak elektrik enerjisini üretiminin çevreye ve insana zarar vermeden sağlanmasının bir insanlık görevi olduğuna vurgu yaptı. Hatay Arsuz’da yapılacak termik santralinin yeni bir çevre katliamına yol açacağını savunan EMO, “Halka rağmen santral olmaz” açıklamasında bulundu.

EMO Adana Şubesi, EMO Hatay, İskenderun ve Osmaniye Temsilciliği tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Akdeniz’in doğusunda yer alan tarihi, ormanları ve denizi ile el değmemiş güzellikteki yörelerimizden Hatay’ın Arsuz İlçesi, hızla bir turizm kenti olma yolunda ilerlemekte iken, bu güzel yörenin kalbine bir hançer gibi saplanacak termik santral projesi ile karşı karşıya kalmıştır.

YENİ BİR ÇEVRE KATLİAMI

İskenderun körfezinde; işletmede, inşa halinde ve proje bazında çok sayıda termik santral bulunmaktadır. Bu santrallerin planlanması bilimsel bir zeminde yapılmamıştır. Bu bölgenin güneyinde bulunan Arsuz’a da Termik Santral yapmak yeni bir çevre katliamına yol açacaktır.

Projeyi başlatanlar, düne kadar belediyeden, halktan ve kamuoyundan gizlenen termik santral projesinin insana ve doğaya karşı bir suç olduğunun bilincinde olmalılar ki Hatay Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sitesinde Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu başvuru duyurusu yayınlanana kadar kamuoyuna hiçbir açıklama yapmamışlardır.

Arsuz, çevre ve doğa güzelliği yanında tarım ve hayvancılığın halkın geçim kaynağı olduğu ve bozulmamış orman ve denizi ile turizmini geliştirme yönünde önemli adımlar atmaya başlayan bir şehirdir.

BU BÖLGEYE TERMİK SANTRALİ YAPMAK SUÇTUR

Günümüzde Elektrik üretimi vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Ancak Elektrik enerjisini üretiminin çevreye ve insana zarar vermeden sağlanması bir insanlık görevidir. Bununla ilgili yapılacak tüm projelerin bu ilkeye uygun olması birinci önceliktedir. Özellikle rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin olan bu bölgeye çok sayıda termik santral yapmak suçtur.

İnanıyoruz ki bu çevre cinayetini işlemeye kalkanlar karşılarında çevreye insana ağaca ve denize duyarlı Arsuz halkının haklı tepkisini bulacaklardır. Nitekim proje sahipleri; ‘’Halkı bilgilendirme’’ adı altında kamuoyundan gelecek tepkileri önlemeye yönelik planladıkları toplantıyı, gelen tepkiler dolayısıyla iptal etmişlerdir.

Bugüne kadar ranta, talana, çevre katliamlarına karşı, insanı ve doğayı savunan EMOAdana Şubesi, Arsuz halkının haklı mücadelesinde onların yanında yer almaya devam edecektir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık