Ana Sayfa Yaşam Ersun Özkan: "Eczanelerde sahte ilaç olmaz"

Ersun Özkan: "Eczanelerde sahte ilaç olmaz"

Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, İlaç Takip Sistemi(İTS) ile her ilacın karebarkod yani bir kimliği olduğunu hatırlatarak eczanelerin en yakın ‘sağlık danışmanı’ merkezleri olduğunu, vatandaşların ilaç ve diğer sağlık ürünlerini eczanelerden güvenli bir şekilde alabileceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2013 Perşembe 12:23
Ersun Özkan:

ECZANELERİMİZDE ONAYSIZ HİÇBİR İLAÇ SATILAMAZ

 

Bazı illerde sahte ilaç operasyonları düzenlendiğini haberlerden takip ettiklerini belirterek yönetim kurulu adına yazılı açıklama yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Bu olaylar eczanelerimizin ilaç ve sağlık ürünleri konusundaki önemini bir kez daha öne çıkarmıştır. Özellikle hastalarımız adına belirtmek isterim ki reçeteleri ile yasal yoldan eczanelerimizden aldıkları ilaçlar konusunda tereddütleri olmamalıdır. Çünkü bugün özellikle ilaç takip sistemi sayesinde her ilacın karebarkod yani bir kimliği mevcuttur. Dolayısıyla eczanelerimizden Sağlık Bakanlığı onayı olmayan hiçbir ilacın satılma şansı yoktur. Bu vesileyle buradan bir kez daha vatandaşlarımıza eczanelerin en yakın sağlık danışmanı merkezleri olduğunu, ilaç ve diğer sağlık ürünlerini eczanelerimizden gönül rahatlığı ile güvenli bir şekilde temin edebilirler” dedi.

 

GEREKLİ DÜZENLEMELER BİRAN ÖNCE YAPILMALI

 

Sahte ilaç konusunda herhangi bir şikayet ya da bilginin kendilerine ulaşmadığınıda söyleyen Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “15 Nisan 2013 tarihinde basına yansıyan üniversite öğrencisi Dilek Özçelik’in kanser tedavisi için gerekli olan ilacının Türkiye’de bulunamadığını içeren haberi sanırım hepiniz hatırlıyorsunuzdur. O dönem onkoloji tedavisinde kullanılan birçok ilacın özellikle SGK ilaç politikaları gerekçesiyle ilaç firmaları tarafından ülkemize getirilmediğini halkımızla paylaşmıştık. O dönem yaşanan ve bugünde devam eden hasta mağduriyetlerinin oluştuğu ve biran önce bu tür ilaçların yapılacak yasal düzenlemeler sonrası tüm eczanelerimizde hastalarımıza kolay ve güvenli bir şekilde ulaştırılması gerektiğini belirtmiştik. Bugün gelinen nokta bu tür ilaçların temininde yaşanan sıkıntıları fırsat bilen, insan hayatına önem vermeyen çetelerin türediğini maalesef bizlerde basından öğrenmiş bulunuyoruz. Bu anlamda öncelikle yetkililerin biran önce piyasada bulunmayan bu tür hayati öneme haiz ilaçların eczane raflarında yerini alması için gerekli yasal düzenlemeleri yaparak hastalarımızın bu tür ilaçlara güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamaları gerekmektedir” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yüreğir’de hayata engel yok

Yüreğir’de hayata engel yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık