Ana Sayfa Ekonomi Esnafa bankalardan ‘POS’ darbesi

Esnafa bankalardan ‘POS’ darbesi

Koronavirüs salgını nedeniyle aylardır kapalı olan ve kontrollü normalleşme süreci ile açılmalarına izin verilen esnafa bir darbe de bankalardan geldi.

Giriş Tarihi: 8 Mart 2021 Pazartesi 09:23
Esnafa bankalardan ‘POS’ darbesi

Koronavirüs salgını nedeniyle aylardır kapalı olan ve 2 Mart itibariyle kontrollü normalleşme süreci ile açılmalarına izin verilen esnafa bir darbe de bankalardan geldi. Borç batağında olan ve açılmalarına rağmen istedikleri ciroları bir türlü yakalayamayan esnaf, bankaların geriye dönük POS cihazı hizmet bedeli tahsilâtı yapmaları karşısında ne yapacaklarını şaşırdı.

Biriken borçlarını ‘’nasıl ödeyeceğim’’ derdine düşen esnaf, kontrollü normalleşmeye başlamalarının hemen akşamında bankaların kapalı kaldıkları süre içerisindeki pos hizmet bedellerini hesaplarından otomatik kesince şaşkınlarını gizleyemedi. Hesaplarında hiç beklemedikleri bu hareketliliği gören ve çalıştıkları bankaları arayan esnafa, yetkililer, ‘’Kapalı olduğunuz süre içerisindeki pos hizmet bedeli ile hiç kullanmadığınızdan dolayı (verimsiz pos ücreti) bakiyelerinizden tahsil edilmiştir’’ yanıtını verdiler.

SÜMER MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIYOR

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, pandemi nedeniyle kapalı olan esnafa kademeli açılma izninin verilmesinin ardından, bankaların geriye dönük pos cihazı hizmet bedeli tahsilâtı yapmasını eleştirdi. Orhan Sümer,”Esnaf zaten nefes alamıyor. Üzerine bir de bankaların bu tutumu kabul edilebilir değildir” dedi.

 

BANKALARDAN ESNAFASA GERİYE DÖNÜK POS HİZMET BEDELİ ÖDEMESİ

Orhan Sümer, “Neredeyse tüm işletmelerde masaüstü ve taşınabilir olmak üzere bankalara ait pos makinaları bulunmakta. Bankalar fiyatları değişmekle birlikte masaüstü tabir edilenlerden ortalama 80 lira taşınabilir pos cihazlarından ortalama 70 lira aylık ücret talep ediyorlar. Bununlar birlikte her çekim de belirli oranda komisyon kesintisi yapılıyor. Buraya kadar her şey normal. Anormal olan ise aylardır kapalı olan esnaftan alınmayan aylık cihaz ücretlerinin bazı bankalar tarafından dükkanların açılmasından sonra geriye dönük otomatik olarak tahsil edilmesi. Böyle bir dönemde bu durum kabul edilebilir değildir” dedi.

BANKALARIN ESNAFIN KAZANACAĞI 3 KURUŞTA GÖZÜ VAR

Orhan Sümer, “Bankaların bu tutumu esnafın eline geçecek 3 kuruşa göz dikmektir. İktidarın bu konuyla ilgili derhal bir yapılandırmaya gitmesi, esnafı zora sokacak uygulamaları engellemesi gerekmektedir. Zaten birçok esnaf bu süreçte borç batağının içerisinde olduğu için ekmek teknesini elinden çıkarmak zorunda kaldı. Ya satıldı ya kiralandı. Ayakta kalmayı başarabilmiş esnaflara bankaların bu uygulamayı getirmesinin mutlaka formüle edilmesi gerekmektedir. Pos kullanım ücreti alınacaksa da ileri bir tarih belirlenmeli ve mutlaka taksitlendirilmelidir. Konuyla ilgili kuruluşların devreye girmesi ve bu durumu yasal bir zemine oturtmaları gerekiyor” diye konuştu. Sümer, şöyle konuştu:

ÖZEL BANKALAR ESNAFIN BORCUNU ERTELEMEDİ

“İçinden geçtiğimiz süreç birçok kurum ve kuruluş için bir bakıma turnusol kâğıdı görevi gördü. Birçok kamu bankası kişisel ve şirket üzerine olan borçlara 3 ve 6 aya kadar erteleme getirirken, özel bankaların birçoğu bu uygulamayı gerçekleştirmedi. İktidarın gerekli yaptırımları gösterememesi sonucunda vatandaş icralık duruma geldi. Ülke olarak ekonomik anlamda bir atak yapılacaksa bu durumlar görmezden gelinmemelidir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyetleri arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık