Ana Sayfa Yaşam Fobi Nedir?

Fobi Nedir?

Toplumsal yaşam içinde karşılaşılan bir çok olay fobileri de birlikteliğinde getiriyor!

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2021 Perşembe 14:11
Fobi Nedir?

Toplumsal yaşam içinde karşılaşılan bir çok olay fobileri de birlikteliğinde getiriyor! Karanlıktan, selden, yangından korkar gibi, artık gelecekten, açlıktan, aşktan, sevilmemekten, yalnızlıktan da koran, bu korkuları “fobileşen” bir katman var günümüzde. “Fobiye” ilişkin/ en çok akla takılan soruları Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Tuba Erdoğan yanıtlıyor. Şöyle:

Fobi denilince her birimizin aklında birtakım tanımlamalar canlanır. Ancak bazı olağan sayılabilecek durumlar veya hastalıklar fobiyle karışabilmektedir.  

Fobinin klasik tanımı normalde korkulmayacak belli bir durum ya da belli bir nesne ile karşılaşınca ortaya çıkan korkudur. Kişi bu durumun korkulmayacak bir durum olduğunu bilir, anlamsız bulur ancak yine de bu nesne ya da durumdan kaçınır. 

Sayısız fobi çeşitleri mevcuttur. Sosyal fobi , hayvan korkusu olarak adlandırılan Zoofobi , kapalı ve açık alan fobileri, uçak fobisi gibi birçok fobi çeşitleri bulunmaktadır.  

Burada bilinmesi gereken en önemli unsur, korku ile fobinin ayırımıdır. Korku denilen kavram insanların varoluşundan bugüne, her türlü tehlikeyi savuşturmak için kullanılan bir savunma mekanizmasıdır. Belli bir strese karşı oluşan bir yanıtın önemli bir parçası olup, kişiyi tehlike anında eyleme geçirmeyi amaçlar. Yani normal bir korku hali mantıklı, gerekli hatta yaşamsaldır. 

Normal sayılan korku ile fobi ayırımının yanında kaygı(anksiyete) bozuklukları da yine fobilerle karışabilmektedir. Burada ise genel anlamda, kaygı bozukluklarının fobiden ayırımı fobilerin özelleşmiş, belli bir duruma özgü olması ile olmaktadır. Yani fobilerde oluşan kaygı özel bir durum ya da nesneye yöneliktir. Fobilerde kaygı bu durum ya da nesne dışında genellikle görülmez.  

Bu tanımlama ve ayırımların önemi ise hangi durumların psikolojik bir hastalık olduğu ve yardım alma gerekliliği konusunda bizlere yol gösterici olmasıdır. Fobiler genel olarak Bilişsel Davranışçı Terapi gibi birçok psikoterapi yöntemleri, ilaç tedavileri ile kombine veya tek başına tedavi edilmektedir.  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Balcalı Hastanesi’nde “ilk saran biz olalım” etkinliği

Balcalı Hastanesi’nde “ilk saran biz olalım” etkinliği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık