Ana Sayfa Spor Futbol hakemlerine, "medyayla ilişkiler" anlatıldı

Futbol hakemlerine, "medyayla ilişkiler" anlatıldı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Üyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Büro Sorumlusu-Gazeteci Ramazan Şanıvar, hakem, hekim ve habercilerin kimseyi mutlu edemediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2013 Salı 11:17
Futbol hakemlerine,

Şanıvar, geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) toplantı salonunda Adanalı futbol hakemleri ve gözlemcilerine “Futbol Hakemleri-Medya İlişkileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada futbol hakemliği ile gazeteciliğin sorumluluk gerektiren keyifli, ancak riski meslekler olduğunu ifade etti.

Kendisinin de eski hakem olduğunu ve halen federasyonlarda görevi bulunduğuna dikkati çeken Şanıvar, şöyle devam etti:

“Futbol her geçen gün büyüyen bir sektör. Futbol Federasyonu’nun bütçesi, Afrika’da bir çok ülkenin bütçesinden daha fazla. Ülkemizde 61 branşta spor yapılıyor. Ancak, halkın kurallarını iyi bildiği ve en fazla ilgi gösterdiği branş futboldur. Kulüplerarası rekabet, transfer ücretlerinin yüksekliği, çağdaş tesisler, bilimsel antrenmanlarla futbol yükselerek cazibesini koruyor. Futbol bu kadar gelişme gösterirken, hakemler, yöneticiler, antrenörler, gözlemciler, spor medyası bunun gerisinde kalamazlar.”

-“HAKEM MAÇI GÜZELLEŞTİRMELİ VE EĞİTİCİ OLMALIDIR”-

Hakem ve medya mensuplarını karşılaştıran Şanıvar, “Hakem, hekim ve haberciler kimseyi mutlu edemezler. Hakem ve medya mensuplarının dostu meslektaşlarıdır. Hakem adil olmalı, yıldız futbolcuları korumalı, kıyafeti, düdüğü, davranışlarıyla güvenilir model olmalıdır. Hakem maçı güzelleştirmeli ve eğitici olmalıdır. Futbolculara kart bile gösterirken nezaketi elden bırakmamalıdır” dedi.

Türk futbolunun gelişmesinde hakem ve spor medyasının katkılarının inkar edilemeyeceğini ifade eden Şanıvar, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Gazetecilik okulda öğrenilmez. Usta-çırak yöntemiyle öğrenilir. Hakemlik te öyle. Kursu tamamlarsanız, ancak çok kez maça çıkarak, hakemleri izleyerek kendinizi geliştirirsiniz. Son yıllarda meslekten olmayan eski hakem ve antrenörlerin bir gecede gazeteci olmalarını doğru bulmuyoruz. Tüm günlerini gazete ve televizyon bürolarında geçirmeyen eski hakem ve antrenörlere gazeteci denmez. Hakemler elbette gazetecilere yönettikleri maçlarla ilgili yorum yapmazlar. Ancak, spor medyasıyla ilişkileri iyi tutmak gerekir. Örneğin, yılbaşında ve bayramlarda gazetecileri telefonla aramak veya kart göndermek ilişki açısından çok yararlı ve çağdaş bir davranış olur.”

Toplantıya, Adana ASKF Başkanı Ali Gülleri, Futbol Federasyonu İl Temsilcisi Mehmet Çiftçi, İl Hakem Kurulu Başkanı Hüseyin Özçelik, Futbol Federasyonu 7. Bölge Hakem Kurulu Üyesi eski Süper Lig Hakemi Kadir Tozlu, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Adana Şube Başkanı Burak Cem Tahiroğlu, Adana Futbol Eğitim Kurulu Başkanı Kürşat Uçar ile hakem ve gözlemciler katıldılar.

Konuşmalardan sonra, Burak Cem Tahiroğlu, Ramazan Şanıvar’a 2014 yılının çanta ve blok notu armağan ederek, katkılarından dolayı teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şimşek kampa giriyor

Şimşek kampa giriyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık