Ana Sayfa Gündem Geçici işçilerin derdi dağları aştı

Geçici işçilerin derdi dağları aştı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, kamu kurumlarında İŞKUR aracılığıyla Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında iş güvencesi olmadan ve geçici sürelerle çalıştırılan yüz binlerce kişinin mağduriyetine Meclis'te dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2022 Cuma 17:08
Geçici işçilerin derdi dağları aştı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, kamu kurumlarında İŞKUR aracılığıyla Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında iş güvencesi olmadan ve geçici sürelerle çalıştırılan yüz binlerce kişinin mağduriyetine Meclis'te dikkat çekti. TYP kapsamında çalışan emekçilerin dertlerinin dağları aştığını aktaran Barut, "Bu emekçilerimizin iş güvencesi sağlansın, özlük hakları iyileştirilsin, ihbar ve kıdem tazminatı gibi hakları verilsin" dedi.

"ÇARE ARIYORLAR"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "İŞKUR aracılığı ile okullar, kaymakamlık, valilik gibi kamu kurumlarında 3, 6 ve 9 aylık sürelerle Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında kıdem ve tazminatı ile hiçbir sosyal hakkı bulunmadan çalıştırılan yüz binlerce vatandaşımız büyük mağduriyet yaşıyor. Her sene işsiz kalma tehlikesiyle baş başa bırakılan bu emekçilerimiz çare arıyor" diye konuştu.

"YASAL DÜZENLEME YAPILSIN"

TYP kapsamında çalışan emekçilerin sorunları ortada dururken yargının kıdem ve ihbar tazminatıyla ilgili verdiği bir karar bulunduğuna işaret eden CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Bu çalışanlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini isterken, köle gibi çalıştırılan insanların iş güvencesinin sağlanmasını beklerken şimdi kıdem tazminatı haklarıyla ilgili olumsuz bir yargı kararı çıktı. Yargıtay'ın bu kararıyla işçi sayılmayan 1.6 milyon emekçimizin, kıdem ve ihbar tazminatı alamayacağına dair bir durum ortaya çıktı. Hakları verilmeyen, mağdur edilen emekçilerimiz şimdi bir de açılan davalar nedeniyle dosya masrafı ve avukatlık ücreti yüküyle karşılaşacak. Gelin bu sorunların hepsine yasal düzenlemeyle çare bulalım."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Soner Çetin yine ilk üçte, şeref kürsüsünde

Soner Çetin yine ilk üçte, şeref kürsüsünde

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık