Ana Sayfa Ekonomi “Gıdanın gelecekteki önemi ve mevzuatı” masaya yatırıldı

“Gıdanın gelecekteki önemi ve mevzuatı” masaya yatırıldı

Adana Sanayi Odası ve İl Gıda, Tarım, Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen bilgilendirme toplantısında, gıdanın gelecekteki önemine dikkat çekilerek, tarım alanlarının daha verimli kullanılması, katma değeri yüksek meyveciliğin yaygınlaştırılması gerektiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2014 Perşembe 13:49
“Gıdanın gelecekteki önemi ve mevzuatı”  masaya yatırıldı

ADASO Salonu’nda gerçekleştirilen “Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Faaliyetleri ve Gıda Mevzuatı” konulu toplantının açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Meclisi Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda artan gıda ihtiyacını karşılayabilmek ve gıda sektöründen elde ettiği gelirleri artırmak için tarım alanlarını daha verimli kullanmak zorunda olduğunu bildirdi.

Gıda sektörünün gelecekte en önemli sektörlerden biri olma özelliğini koruyacağını vurgulayan Çomu, 10 yılda gıda fiyatlarının yüzde 40 artmasının öngörüldüğünü, bunun ülke ekonomilerini etkileyecek en önemli faktör olduğunu, bu nedenle sektöre yönelik stratejik planların ülkeler açısından hayati önem taşıdığını kaydetti.

ADASO Meclisi Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, gıda sanayisinin, yatırım, üretim ve istihdam yapısı ile Türkiye ekonomisinin önemli yapı taşlarından biri olduğuna dikkati çekti. 10 milyar dolar olan gıda ihracatının 2023’te 40 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Çomu, gıda sanayisinin dünyaya entegre olması ve ihracatını arttırması için mevzuatların günümüz koşullarına uyarlanması, yeterli ve kaliteli hammadde sağlanması, teknolojik yeniliklerin takip edilmesi gerektiğini kaydetti.

AYGÜL: MEYVECİLİK YAYGINLAŞTIRILMALI

Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül de, kentin geniş tarım potansiyeline sahip olduğunu bildirdi. Kentte ağırlıklı olarak tarla tarımı yapıldığını ifade eden Aygül, “Meyvecilik katma değeri en yüksek ürünler arasındadır. Ancak ilimizde tarım üretimi içindeki payı yüzde 11 seviyesinde ve bu çok yetersiz. Meyvecilik mutlaka yaygınlaştırılmalı, üretim içindeki payı öncelikli olarak yüzde 25’e çıkarılmalıdır” dedi.

Aygül, tarımsal üretimin yüzde 2.6’sının Adana’dan karşılandığını, greyfurtun yüzde 72’si, soyanın yüzde 62’si, yerfıstığı ve turunçun yüzde 53’ünün kent topraklarında üretildiğini vurgulayan Aygül, çiftçilere verilen tarımsal desteklerin 1 milyar 800 milyon liraya ulaştığını sözlerine ekledi.

Toplantıda, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde görevli Gıda Mühendisleri Veli Gökkaya ve Ahmet Pan tarafından gıda mevzuatı ile bilgilendirme yapıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AOSB Kuluçka Merkezi açıldı

AOSB Kuluçka Merkezi açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık