Ana Sayfa Gündem Girdiler üretimi zorlaştırıyor…

Girdiler üretimi zorlaştırıyor…

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2021 Perşembe 13:06
Girdiler üretimi zorlaştırıyor…

Girdilerüretimi zorlaştırıyor…

  

chp , ömer fethi gürer, tarımsal girdi , gıda fiyatları, çarşı-pazar ,girdi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, resmi verilere göre tarımsal girdi maliyetlerinin bir yıl içine yüzde 27,65 oranında arttığına dikkat çekti. Oysa çiftçi, resmî verilerin en az iki katı girdi artışları ile ne yapacağını şaşırmış durumda” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gübre fiyatları almış başını gidiyor. Üretici gübre kullanımını  bu sebeple kısıyor ve verimin de buna bağlı olarak önemli ölçüde azalması bekleniyor. Verimin azalması, o ürünle ilgili fiyat artışına neden oluyor, bunun sonucu olarak da gıda enflasyonu arttığı için bu olumsuzluktan tüketici de en az üretici kadar negatif yönde etkileniyor” diye konuştu. 

Hayvan yemi maliyetlerinde de önemli artışlar belirten CHP’li Gürer, şunları söyledi:

“Tüm bunlar üst üste toplandığında ve genel bir maliyet artışı hesaplandığında, tarımsal üretimdeki bir yıllık maliyet artışı ne yazık ki yüzde 27’leri çok çok  geçiyor. Buna karşılık, gıda enflasyonu da yüzde 40’ları buluyor. Bu durumda ne üretici kazanıyor ne de tüketici ucuza ürün alabiliyor. Ortada aracılık denilen sisteme dahil olan bir grup ithalatçı lobi, krizi fırsatı çevirip kazanan kesim oluyor.

İnsanlar pazara gidip filesini  geçmişe göre yarısını  bile dolduramıyor. Alması gereken ürünü kısmak zorunda kalıyor. Bir hafta önceki pazar fiyatları ile bir hafta sonraki pazar fiyatları arasında bile ciddi fark oluyor. Bu durum, gıda enflasyonu açısından, hem üretici, hem pazarcıyı hem de tüketiciyi olumsuz etkiliyor.”

UYARI

Gürer, başta elektrik giderleri, gübre, ilaç tohum ve akaryakıt olmak üzere tarımsal girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Aksi takdirde ülkemizde tarımsal üretim ciddi yara alacak ve vatandaş gıdaya ulaşımda da sorun yaşayacak” uyarısında bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Engelsiz eller, mutlu patiler

Engelsiz eller, mutlu patiler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık