Ana Sayfa Yaşam Güler, “Ülke menfaatini öne çıkaran anlayışa sahibiz”

Güler, “Ülke menfaatini öne çıkaran anlayışa sahibiz”

Adana Diş Hekimleri Odası, Dr. Murat Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı “Otoklav Fiziği ve Standartları” semineri düzenledi. Ülkenin keskin ve yoğun kutuplaştığını öne süren Oda Başkanı Dt. Fatih Güler, Ülke menfaatini öne çıkaran anlayışa sahip olduklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Mart 2016 Pazartesi 00:02
Güler, “Ülke menfaatini öne çıkaran anlayışa sahibiz”

Ülke genelinde kutuplaşmaların keskin ve yoğun olduğunu söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, seminerin açılışında yaptığı konuşmada “Biz diş hekimleri odası yönetim kurulu olarak meslektaşlarımız arasında kutuplaşmaya yol açacak hiçbir söyleme asla girmediğimiz gibi her zaman meslek siyasetini ön plana çıkaran bir anlayışa sahibiz. Bu anlayışımız sadece mesleğimiz ve diş hekimi menfaatini öne çıkaran bir anlayış değildir. Ülke çıkarını önceleyen, ülke menfaatine ve biz diş hekimlerine uygun mesleki politikalar üretmeye çalışıyoruz” dedi.

BAKANLIK NÜFUSA GÖRE PLAN YAPMALIDIR

Diş Hekimi istihdamında Türkiye genelinde adil olmayan bir dağılım olduğundan birçok ilçede bir tek diş hekiminin bile görev yapmadığını hatırlatan Oda Başkanı Dt. Güler, “Sağlık Bakanlığı nüfusa göre dğılım planı yapmalıdır. Nasıl eczacılarda 3.500 kişiye bir eczane planı yapıldıysa aynı mantaliteyle diş hekimliğini yaşama geçirmeleri gerekmektedir. Yapılacak iş çok basit aslında müsteşarında dediği gibi 3 ila 15 yaş arası koruyucu hekimlik uygulanacak. Bu uygulamada Alile Diş Hekimleri yeterli olamayacağı için bu hizmeti özel’den almalıdır.” Diyerek 16-17 Nisan 2016 tarihinde çoğunluk aranmadan yapılacak genel kurul ve seçimlere katılmaya davet etti.

Sterlizasyon hakkında yanlış bilinen konulara dikkat çekerek diş hekimliğinde otoklav kullanımı konusunda seminer veren Dr. Murat Aydın, Otoklavda kullanılması telkine dilen su distile cihazları yerine akü suyunun başarılı bir şekilde kullanılabileceğini, yüzbinlerce doların gereksiz yere harcandığına dikkat çekti. Dr. Aydın, “Eğer distile su cihazı yerine akü suyu kullanılsaydı ve Türk malı otoklavlar tercih edilseydi ülkemizin önemli miktarda döviz tasarrufu yapabilecekti. N sınıfı otoklavların yeteri kadar beklendiği zaman B sınıfı kadar başarılı sterilizasyon yapabileceği gibi gereksiz yere lüks detaylar peşinde koşmaya gerek olmayacaktı. Deli dana hastalığının sebebi olan hastalık yapıcı proteinlerin otoklav ile ortadan kaldırılmasının imkansız olduğunun bilinmesine rağmen, Avrupa'lı üreticilerin bu gerçeği yok sayarak, ticari çıkarlar uğruna otoklav üzerine deli dana hastalığı etkenini öldürebileceğini yazmaktadır. Dünya sağlık örgütünün Amerika dışındaki insanlar buna göz yumdu. Fakat Amerika içinde bu uygulamayı yasakladı” dedi.
Dr. Aydın, Otoklavlarda spor testinin diğer testlere kefil olduğunu bu sebeple sterilizasyonun ispatlanmasında en güvenli yol olduğunu ve spor testi başarılı olduğunda diğer testlere gerek olmayabileceğini ifade etti. spor testinin her hekimin nasıl yapabileceğini anlatmasının ardından kendi yazdığı otoklav fiziği isimli eserini katılımcı meslektaşlarına hediye ederek arzu eden meslektaşlarının bu kitabıhttp://www.murataydin.org/otoklav-kitabi.html adresinden temin edebileceklerini ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sokak düğünlerine izin verilmesin

Sokak düğünlerine izin verilmesin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık