Ana Sayfa Yaşam Günde bir bebe aspirini kanser oluşmasını önlüyor

Günde bir bebe aspirini kanser oluşmasını önlüyor

Acıbadem Adana Hastanesi’nde hastalarını kabul etmeye başlayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Abalı, en eski ilaçlardan biri olan ve halen kullanmakta olduğumuz aspirinin bazı kanser türleri üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekerek bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 18 Ağustos 2014 Pazartesi 13:05
Günde bir bebe aspirini kanser oluşmasını önlüyor

Aspirinin insan sağlığı üzerindeki yeni faydalarının gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ettiğini anlatan Prof. Abalı, “Ağrı kesici özelliğe sahip bu ilacın özellikle kardiyovasküler cerrahi alanındaki ve inmelerdeki yararlarını zaten biliyoruz” diyerek bebe aspirininin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisinin de olduğunu belirtti. Prof. Abalı, “Her gün 75 ila 300 mg. arası bir adet alınan aspirinin bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etki gösterdiği toplumsal, geniş araştırmalarla ortaya konmuştur. Bahsedilen şekilde aspirin kullanımı özellikle kolon kanserinde polip oluşma riskini azaltıyor. Ayrıca kalın bağırsak kanseri, mide kanseri, yemek borusu kanseri, meme kanseri gibi kanser türlerinin gelişme riskini de önemli ölçüde düşürüyor. Yine aspirin, daha az oranda olmakla beraber, meme kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserlerinden ölüm riskini de azaltmakta” dedi.

Yan etkilere dikkat edilmeli

“Kanserden korunmak için günde bir adet bebe aspirinini hipertansiyon hastalarının da kullanabileceğini söyleyen Acıbadem Adana Hastanesi Tıbbi Onkolji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Abalı, “Bu hastalar tansiyonları kontrol altında olduğu sürece, doktorlarının bilgisi ve onayı ile diğer önlemlere ek olarak günde bir adet bebe aspirini içebilirler” diyor.

Prof. Abalı, yan etkileri artık iyice bilinen aspirini özellikle midesinde problem olanlarla peptik ülseri olan hastaların kullanırken dikkatli olmalarını ve mutlaka bir hekime danışmalarını da öneriyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Maske ve eldivenler için özel atık kutusu

Maske ve eldivenler için özel atık kutusu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık