Ana Sayfa Yaşam “Hamilelikte diş çekimi anneye ve bebeğe zarar verebilir”

“Hamilelikte diş çekimi anneye ve bebeğe zarar verebilir”

Diş Hekimi Erkut Akçalı, hamilelik diş tedavisinde en hassas dönemin 0-3 aylık dönem olduğunu söyledi. Dt. Akçalı, “Bu dönem de ağrıya önem vermediğiniz diş, anneye ve bebeğe zarar verebilir” diye uyarıda bulundu.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2013 Perşembe 10:55
“Hamilelikte diş çekimi anneye ve bebeğe zarar verebilir”

Hamilelikte kontrol amacı ile düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerektiğini hatırlatan Akçalı,  “Eğer hamilelik planlanıyor ise anne adayları  mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli, hamilelik öncesinde varsa diş ve dişeti problemleri giderilmelidir. Şiddetli ağrı ve iltihabın olduğu durumlarda tedavi hamileliğin hangi döneminde olursa olsun yapılmalıdır. Özel durumlar haricinde diş tedavisi ve diş çekiminin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, seanslar mümkün olduğunca kısa tutulur. Anestezi ve ilaç verilmesi gereken durumlarda kadın doğum uzmanı ile irtibat kurulabilir. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılır” şeklinde konuştu.

Hamilelikte diş tedavisini üç ayrı dönemde incelendiğini ifade eden diş ve ağız uzmanı Erkut Akçalı, anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

0-3 AYLIK DÖNEM

“Bu dönem hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Ağrıya neden olan ve müdahale edilmediğinde anneye ve bebeğe zarar verebilecek durumlarda diş hekimine gidilmelidir.

3-6 AYLIK DÖNEM

Hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimleri, dolgular, kanal tedavileri yapılabilir. müdahalelerin yapılması için en uygun dönemdir.

6-9 AYLIK DÖNEM

Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmaktadır. İlk 3 aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.”

HAMİLELERDE RÖNTGEN ÇEKİMİ

Zorunlu hallerde anne adayına kurşun önlük giydirilerek röntgen çektirilebilir.

HAMİLELERDE İLAÇ KULLANIMI

Hamilelik döneminde kullanılan bazı antibiyotikler, geri dönüşümü olmayan renklenmelere neden olur. Bu grup dışında kullanılan antibiyotiklerin, penisilin ve türevlerinin dişlerde renklenmeye neden olduğuna veya zarar verdiğine  dair bilimsel bir veri yoktur.

Ancak hamilelikte kullanılan her türlü ilacın anne adayını takip eden doktorun kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

AĞIZ BAKIMI

Hamileliğin ilk aylarında görülen kusmalar, değişen beslenme alışkanlıkları ve hormonal değişimlerin etkisiyle dişetlerinde hassasiyet ve kanama olabilir. Kanama nedeniyle anne adayları diş fırçalamayı bırakmamalıdırlar. Dişeti iltihabı dişlerin ve dişetlerinin etkin bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az 2 kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Diş araları diş ipi ile temizlenmelidir. Diş hekiminin önerisi olmadığı sürece ağız gargarası kullanılmamalıdır.”

“ÇOCUĞUN SAĞLIKLI DİŞLERE SAHİP OLMASINDA EN BÜYÜK ETKEN ANNEDİR”

Diş ve diş eti hastalıkları, düşük ağırlıklı bebek doğum ihtimalini 7 kat arttırdığını dikkat çeken Erkut Akçalı, “ Bu nedenle hamileler, ağız bakımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermelidir” dedi. Akçalı, şöyle devam etti:

“Hamilelikte  tükürükteki   asit  miktarı   artmakta    ve dişler  çürümeye  yatkın hale gelmektedir. İlk  aylarda görülebilen kusma sonrasında, annenin    ağız hijyenine dikkat etmemesi de çürük riskini arttırmaktadır. Diş etlerinde  sorunu olan anne adayları ağız bakımına dikkat etmezlerse, hormonal değişime bağlı olarak da  dişeti sorunları artar. Diş etleri kanayan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Bu durum, dişler üzerinde daha fazla bakteri  birikmesine ve diş etlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha çok kanamaya neden olur.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pozantılılar 'Sinema Günleri'ni çok sevdi

Pozantılılar 'Sinema Günleri'ni çok sevdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık