Ana Sayfa Gündem Hastalara manevi destek

Hastalara manevi destek

Adana Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı hastaneler, AMATEM ve Onkoloji hastalarına, manevi destek ve rehberlik hizmeti sunmaya başladılar.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2016 Pazar 09:11
Hastalara manevi destek

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan ‘’Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü" kapsamında Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi ve Adana Dr.Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM'de (alkol ve madde bağımlılığı tedavi merkezi) manevi destek ve rehberlik hizmeti sunulmaya başlandı.

Adana Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi ve Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM'de başlatılan uygulamayla, uygulanan tıbbi tedaviyle beraber, hastalara manevi destek, ruhsal olarak rehabilitasyon ve bireylerin topluma yeniden kazandırılmasına yönelik destek olunması amaçlanıyor. Konusunda uzman din adamları tarafından hastane kliniklerinde ziyaret edilen hasta ve yakınlarının, dua ve telkinlerle manevi ve ruhsal olarak rahatlamaları sağlanıyor.

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ''Adana Müftülüğü'yle yaptığımız işbirliği neticesinde bu projeyi Adana’da kamu hastaneleri olarak uygulamaya başladık.

Adana İl Müftülüğü tarafından görevlendirilen manevi destek ekibi, hastaları dinleyerek dua etme, dertleşme, bilmedikleri konularda dini sorulara cevap verme, manevi olarak rahatlamalarını sağlama, Kuran okuma  gibi hizmetlerle hastaların tedavileri süresince destek olmaya çalışılıyorlar'' dedi.

Arıkan  ''belki de Türkiye’de  ilk defa AMATEM  hastalarına verilen bu manevi hizmet programıyla, bireylerin sadece tıbbi ve psikolojik sorunlarına odaklanılmakla kalınmıyor, madde bağımlılığının yanlış olduğunun idrakı sağlanıyor, bundan kurtulmak için dinen arınma yöntemleri konusunda kişiye özel olarak, manevi istişare ile hastalar aydınlatılmaya çalışılıyor'' şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ''genç nesillerin harap olmasını engellemek için umutsuzluğa kapılmadan, madde bağımlısı hastaları dışlayıp ötelemeden elimizden ne geliyorsa her tür çözüm yöntemini denemeliyiz.  Amacımız madde bağımlısı hastalarımızın, manevi ve ruhsal yönlerini güçlendirerek,  taburcu olduktan sonra madde kullanımına tekrar başlamamalarını ve topluma kazandırılmalarını sağlamaktır’’dedi.

Ayrıca, bu önemli projede desteklerini esirgemeyen  Adana İl Müftüsü Sayın Arif Gökçe’ye  işbirliği için teşekkürlerini belirtti.

Hastanelerde Manevi Destek Hizmeti projesiyle ilgili açıklama yapan Adana İl Müftüsü ise ''bu  projeyi başarılı yürütmek amacıyla, faaliyetlerine katkı sağlayabileceği düşünülen personelin tespit edilmesinde özelikle hassasiyet gösterdik. Hastanelerde bu görevi üstlenen arkadaşlarımız daha önce yurtiçi yurtdışında manevi destek bakım, hastanelerde veya diğer resmi kurum kuruluşlarda dini rehberlik ve danışmanlık alanında çalışma araştırma yapmış lisans ve lisans üstü eğitime sahip personellerdir'' dedi.

Sözlerine''Görevlendirilen personellerimiz hastanelerde yaptıkları ziyaretlerde;
.Başucu ziyaretleri yapıyorlar,
.İhtiyacı olanları dinliyorlar,
.Dini istişareler yapıyor ve etik sorulara cevaplar veriyorlar,
.Ameliyat öncesi ve sırasında aileler için destekte bulunuyor, dualar yapılıyor,
.Umut, şifa ve barış için dualarda bulunuluyor.

Hasta ve yakınlarından çok olumlu tepkiler alındığını,  aynı zamanda sağlık personelinin manevi yorgunluğun azaltılması açısından da olumlu geri dönüşler olduğunu'' ekledi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Emlak arsa temin etsin

Milli Emlak arsa temin etsin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık