Ana Sayfa Ekonomi Hedef; Güçlü Adana Sanayisi

Hedef; Güçlü Adana Sanayisi

Adana Sanayi Odası (ADASO) tarafından kent sanayisinin mevcut durumunun ve yol haritasının belirlenmesi amacıyla ‘’Saha 500 Projesi’’ gerçekleştiriliyor.

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2017 Çarşamba 08:31
Hedef; Güçlü Adana Sanayisi

Adana Sanayi Odası (ADASO) tarafından kent sanayisinin mevcut durumunun ve yol haritasının belirlenmesi amacıyla ‘’Saha 500 Projesi’’ gerçekleştiriliyor.

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) desteğiyle sürdürülen “Adana Sanayisinin Mevcut Durum Analizi, Sorun ve Gelişim Alanlarının Tespiti” projenin ilk aşamasında, farklı sektörlerde faaliyet gösteren Oda üyesi 500 firma uzmanlar tarafından ziyaret edildi. Proje kapsamında yöneltilen 500 soru ile  “İnsan Kaynakları, Bilişim, Mali Yapı, Pazarlama, Satış, Üretim Durumu, Ar-Ge potansiyeli, İş Geliştirme, Planlama, Maliyet Yönetimi, Devlet Destekleri Kullanımı, Üretim teknolojileri” gibi konulara yönelik analizler gerçekleştirildi.

Kıvanç: Hedefimiz güçlü Adana sanayisi

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, projeyle firma bazında kapsamlı bir analiz çalışması sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda firmalar ve sektörel bazda kuvvetli ve geliştirilmesi gereken öncelikli çalışma alanlarının belirlenmesinin amaçlandığını bildirdi. Kıvanç, “Sorunların çözümüne yönelik geliştirilecek stratejik planlama ve projelerle Adana sanayisinin gelişime katkı sağlanmasını hedeflemekteyiz” dedi.

Oda üyelerine daha iyi hizmet edebilmek amacıyla göreve geldikleri günden itibaren canla-başla çalıştıklarını belirten Başkan Kıvanç, doğru hizmet için üyelerinin konjonktürden dolayı sürekli değişen ihtiyaçlarının en iyi şekilde tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.  Kıvanç, “Bunu düzenli aralıkla yaptığımız toplantılar ve e-maillerle topladığımız görüşlerle bir nebze yapabildik. Ancak; bu bizleri tatmin etmedi. Analitik yaklaşmak; ihtiyaçları beyanların ötesine taşımak istedik. Bu amaçla bir proje hazırladık ve Çukurova Kalkınma Ajansı’na sunduk. Ajansımızın da hibeye hak görmesiyle, firmalarımızın mevcut durumlarını analiz etmek için kolları sıvadık” görüşünü dile getirdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Sanayi Odası’nın önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği eğitim, toplantı, seminer gibi etkinliklerinin yanı sıra stratejik çalışmalar ve projelerinin bu analiz sonuçlarına göre belirleneceğini bildirdi. Kıvanç, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanlarımıza ilettiğimiz çalışma dosyaları ve gerçekleştirdiğimiz lobi faaliyetlerimiz kapsamında Adana ve sanayisi için talep ettiğimiz konulara bu projemizin sonuçları temel oluşturacaktır. Aynı zamanda elde edilen veriler eşliğinde daha nitelikli analizler yapmakta, sektörel, Bölgesel, Ulusal ve Uluslararası ölçekte üye firmalarımızın rekabet gücünü arttıracak tedbirleri, eylemleri ve stratejik planlamaları daha gerçekçi şekilde gerçekleştirebilmekteyiz.

Gerçekleştirilecek analizler ertesinde hazırlanan raporlar firmalarımızla paylaşılarak, sektörel bazda geliştirmeleri gereken alanlarla ilgili bilgilendirme yapılmakta, diğer taraftan Odamız kaynakları ve faaliyetlerinin de doğrudan sorunlu alanlarla ilgili problemlerin çözümüne yönlendirilmesine katkı sağlanmaktadır.”

ÜYELERE GİZLİLİK GÜVENCESİ

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, proje kapsamında derlenen özel verilerin sadece analiz amaçlı olarak kullanılmakta olduğunu belirterek, gizlilik kurallarına uygun şekilde muhafaza edilen firma özelindeki bilgilerin herhangi bir kurum, kuruluş veya ikinci kişilere asla paylaşılmadığını vurguladı. Kıvanç,  şu görüşlere yer verdi:

“Sürekliliğin sağlanması ayrıca zaman içinde muhtelif alanlardaki gelişmelerin firmalar tarafından daha etkin şekilde takip edilebilmesi için, her üyemiz adına özel bir şifre tanımlanmış ve tüm çalışmalar bilgisayar ortamında bir yazılım çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Firmalarımız saha araştırması-anket kapsamında yer alan konu başlıkları bazında mevcut durumlarını anlık olarak değerlendirme imkanı bulmakta, firmalarına özel tanımlanan şifreleriyle diledikleri an bilgilerini güncelleyerek, yıl veya dönem bazında herhangi bir danışman desteğine ihtiyaç duymadan, birimlerinin ve firmalarının kurumsallaşma düzeylerini ve ilerlemelerini görebilmektedir.

Böylelikle firmalarımız geliştirmeleri gerekli öncelikli alanlar hakkında proje bitiminden sonra da etkin ve nitelikli bir rapor alarak kendilerini değerlendirme imkanı bulmaktadır. Meslek Komitelerimizle işbirliği içinde yürüttüğümüz projemize gerekli katkıyı sağlayan, Odamız tarafından yönlendirilen mentorlerimizin sorularını eksiksiz olarak cevaplayan, en nihayetinde de bölgemiz sanayisinin gelişimine gösterilmiş olan yakın ilgi ve özveriden ötürü projede başından bu yana emek harcayan üyelerimize, mentorlerimize ve personelimize teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık